Bundesliga'da oynanan Hoffenheim-Bayern Münih mücadelesi haftanın kritik maçlarından biriydi.. Bayern Münih ilk 15 dakikada 3 gol attı, sonrasında farkı 6'ya çıkardı. Ardından 67. dakikadan sonra yaşananlar olaylar sadece Bundesliga tarihine değil, futbol tarihine de geçti.

Bayern Münih'in fanatik “Ultras” taraftar grubu, Hoffenheim Başkanı Dietmar Hopp’a hakaret içeren bir pankart açtı. Hakem pankartı gördü, önce oyunu durdurdu ardından oyuncular soyunma odasına gitti. Sonrasında maç kaldığı yerden devam etti ancak taraftarlar bir kez daha pankartı açtı. Bayern Münih teknik direktörü Hans Flick, başkan Karl-Heinz Rummenigge ve Sportif direktör Salihamidzic'in taraftarlarla konuşmaya gitti, ikna etmeye çalıştı.

Mücadele 77. dakikadan sonra kaldığı yerden devam etti, tarihi anlar da burada başladı. Bundesliga tarihinin ilk oyuncu grevi yaşandı ve futbolcular mücadeleye devam etmedi. Kendi aralarında paslaştı, 10 dakika boyunca futbol oynanmadı. 

Bu olay tüm dünyada gündeme bomba gibi düştü. Almanya’nın en zenginlerinden, net serveti 15 milyar dolardan fazla olan Dietmar Hopp’a, sadece Bayern karşılaşmasında değil, Borussia Dortmund-Freiburg ve Köln-Schalke maçında da hakaret edildi. 

Peki Hoffenheim’ın sahibi olan, milyarder Hopp’a tepki gösterilmesinin nedeni neydi?

Sebeplerden ilki “yatırımcı” ve “sermaye” karşıtı taraftarlar. Özellikle Bayern taraftarının başını çektiği Almanya Ultras, espor başta olmak üzere tüm yeniliklere, futbolun endüstriyelleşmesine karşı olduğunu her fırsatta belirtiyor. 

Taraftar grupları, daha önce de İngiltere Premier Lig ekiplerinden Manchester City ve Fransa Ligue 1 takımı Paris Saint Germain olmak üzere birçok yatırımcısı bulunan kulübe tepki için pankart açmıştı. 

Kulüp sahibi milyarder Hopp’a gösterilen tepki ise yeni bir olay değil. Bundan yaklaşık 22 sene önce, Bundesliga bir karar almış, kulüplerin yüzde 51 hissesinin üyelerde olması zorunlu kılmıştı. Yani bir yatırımcı olsa bile, karar merci daima üyeler olacaktı. 

Sonrasında ise tartışmalar yeni bir kuralı doğurdu: “Eğer sponsor aralıksız 20 yıldır kulüple ilişkiliyse, 50+1 kuralı değişebilir.”

Bu kuraldan yararlanan Hopp, fanatik Alman taraftarları karşısına alarak Hoffenheim’ın sahibi oldu. Sonrasında Bayern Münih kararın değişmemesi ve bu şekilde devam etmesi için yoğun çaba sarf etti. Sadece St. Pauli karşı çıkınca, o dönem “romantizmle” suçlanmışlardı. 

Hopp, bugün Almanya’nın en zengin isimlerinden biri ve Hoffenheim’ın sahibi. İddialara göre takıma her sene kulüp gelirinden daha fazla bir rakam aktarıyor. Bayer Leverkusen ve Wolfsburg da patron kulübü ancak belli bir isim tarafından yönetilmediği için Bundesliga’da tepki gösteribilecek tek kulüp sahibi Hopp. 

Borussia Dortmund taraftarları da dahil birçok grup şu an tepkili. Dortmund taraftarının 3 yıl boyunca Hoffenheim deplasmanına gitmesi yasak, Bayern Münih'e de benzer bir ceza gelmesi bekleniyor.


Bayern Münih yönetimi başta olmak üzere Bundesliga ve kulüpler Hopp’a destek veriyor. Öte yandan taraftarlar da tepkilerinde ısrarcı olacak gibi duruyor.

Kaynak: TRT Spor