Türkiye ekonomisinin yüzde 65’ini temsil eden kurumların insan kaynakları başkanları CHRO Summit 2023 Zirvesi’nde bir araya geldi. Bu yıl ‘iş dünyasındaki dayanıklılık’ temasıyla gerçekleşen zirvede teknolojiden yapay zekaya, dijitalleşmeden rekabetin globalleşmesine kadar insan kaynaklarındaki değişim ve dönüşüm gibi konular konuşuldu.  DataExpert katkıları ve BMI Business School tarafından yürütülen 2023 yılı ‘En Etkin 50 CHRO’ araştırmasının sonuçlarına göre belirlenen Türkiye’nin ‘en etkin 50 CHRO’su düzenlenen törenle ödüllerine kavuştu.
 
İnsan kaynakları ve yönetim alanında önemli düşünce önderleri ve karar alıcılara ev sahipliği yapan CHRO Summit 2023’te 23 üst düzey konuşmacı yer aldı. İstanbul’da bir otelde düzenlenen ve iş dünyasında dayanıklılık temasıyla gerçekleşen zirvede Türkiye’nin en büyük gruplarının İnsan kaynakları başkanları teknoloji, yapay zeka, dijitalleşme, rekabetin globalleşmesi, işveren ve işçi beklentilerinin sektörü yönlendirmesi, insan kaynaklarının değişimi ve dönüşümü gibi konularda konuşmalar yaptı.  
 
Adayların CHRO başarı kriterlerindeki performanslarının ve yetkinliklerinin Danışma Kurulu tarafından incelenmesiyle belirlenen En Etkin 50 CHRO listesinde bu yıl, Türk Hava Yolları, Siemens Türkiye, BSH Ev Aletleri, Fiba Grubu, Yıldız Holding, Anadolu Efes, Ford Otosan, Yapı Merkezi Holding, P&G Türkiye, Petrol Ofisi Grubu, OYAK, Arçelik, QNB Finansbank, Abdi İbrahim, Akkök Holding, Aydem Holding, Kordsa, Koçtaş, Ak Gıda, Hepsiburada, Eczacıbaşı Topluluğu, TAV Havalimanları Holding, Vodafone Türkiye, Borusan Holding, Migros Grubu, Yıldırım Holding, Türkiye İş Bankası, TÜPRAŞ, Yapı Kredi, Alarko Holding, Ata Grubu Teknoloji Şirketleri, Kale Holding, Samsung Türkiye, Şişecam, Kibar Holding, Koç Holding, Mey Diageo, Enerjisa Enerji, DeFacto gibi ulusal ve uluslararası ölçekte faaliyet gösteren şirketlerin İK liderleri yer buldu.
 
Liste, Türkiye ekonomisinin yüzde 65’ini temsil eden yöneticileri barındırıyor. Kadın oranı da her yıl giderek artan listede bu yıl en etkin İK liderinin yüzde 60’ını kadınlar oluşturdu. Bu oran geçen yıl yüzde 58’di. Listedeki liderlerin sorumlu oldukları çalışan sayısı ise 1000 ile 70 bin arasında değişiyor.
 
AKKOL: CİDDİ BİR TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜM VE SIÇRAMANIN İÇİNDEN GEÇİYORUZ
 
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol iş dünyasındaki değişimin ve dönüşümün çok hızlı olduğunu ifade ederek şunları söyledi:
 
“Bu senenin teması ‘Resilience Reset’,  Küresel hayattaki değişime dayanıklılık ve adaptasyon konuşulacak. Çok güzel paneller var. Değişim çok hızlı. Hız deyince benim aklıma şu geliyor; zihninizde bir limit var o da ışık hızı. Işık hızı 1 saniyede dünyanın etrafını 8 kez dolaşabiliyor. Bu çok yüksek bir hız dolayısıyla değişimi de buna benzetiyorum. Değişim bundan sonra aynı hızla devam edecek. İş hayatında, insan kaynakları alanında, sosyal ve beşeri alanlarda çok hızlı bir değişim var ama uygulamaların, şirketlerin, devletlerin veya kurumların bu ışık hızı mertebesinden gelen değişime yeteri kadar cevap veremediğini de her gün görüyoruz. Ciddi bir teknolojik dönüşüm ve sıçramanın içinden geçiyoruz. Dijital dönüşüm, web 3.0, yapay zeka, blok zinciri gibi teknolojiler hayatımızda bundan sonra daha fazla var olacak. Bu aynı zamanda beşeri değişimi de getiriyor. Beşeri değişim de insanın kendi hayatını değiştiriyor. Bu konuda enteresan gelişmeler var. Dikkatimi en çok çeken konulardan biri de insan ömrü uzuyor. İnsan ömrünün uzamasının da iş hayatına farklı etkileri oluyor. Bir taraftan nüfus çok ciddi artıyor. 1975’te dünya nüfusu hemen hemen 4 milyar, bugün ise 8 milyar. İlk defa bir insanın yaşam ömrü süreci içerisinde dünya nüfusu ikiye katlandı. İnsanların yaklaşık yüzde 60’ı şehirlerde yaşıyor. İşletmelerde 3 jenerasyon (x,y,z) bir arada çalışıyor.”
 
ALTUNKAYA: İNSAN KAYNAKLARININ BUGÜNÜNÜ VE GELECEĞİNİ KONUŞTUK
 
DataExpert Yönetici Ortağı Mehmet Yasin Altunkaya zirve ile ilgili, “Bugün 6’ncısını düzenlediğimiz CHRO Summit’i yani insan kaynakları liderlerinin bir araya geldiği zirveyi düzenliyoruz. 500’ün üzerinde katılımcımız bulunuyor. Türk iş gücü piyasasının yarıdan fazlasına yön veren yaklaşık 25 konuşmacımız ile farklı oturumlarda insan kaynaklarının bugününü ve geleceğini konuştuk İnsan kaynakları nereye gidiyor, önümüzdeki dönemlerde neler yaşayacağız, teknolojinin bizim hayatımıza etkisi ne olacak gibi farklı panellerde yetenek zorluklarını ve iş gücü piyasasını nasıl yönlendireceğiz bunları tartıştık. Bu akşam zirvenin sonunda en etkin 50 insan kaynakları liderli ödülleriyle buluşacak” diye konuştu.
 
ATEŞ: İNSAN KAYNAKLARI DÜNYASI ASLINDA ÖNEMLİ BİR DÖNÜŞÜMÜN İÇERİSİNDE
 
Borusan Holding, İnsan, İletişim ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş, “Her sene olduğu gibi çok güzel bir zirve oluyor. Bu organizasyonun güzel taraflarından biri insan kaynakları camiasının önde gelen tüm kuruluşlarının liderlerinin burada olmasıdır. Onlarla beraber hem güzel bir networking ağı yaratıyoruz hem de fikirlerimizi karşılıklı paylaşma fırsatı buluyoruz. İnsan kaynakları dünyası aslında önemli bir dönüşümün içerisinde, biz de bugün zirvenin de teması olan işin dayanıklılığı üzerine konuşuyoruz. Özellikle şu mesajı vermek istiyorum; işin dayanıklılığı liderlerin dayanıklılığı ile birebir ilişkili. O yüzden de liderliğin, yeteneğin dönüşümü ve yeni becerilerin gelişimi gibi alanlar üzerinde görüş alışverişi yaptık. Önümüzdeki günlerde yeni neslin gelmesi, içinde bulunduğumuz siyasi ve ekonomik koşullar, dijital dönüşüm ve yeşil dönüşümle beraber meslekler de önemli bir dönüşüm altında. Şirketlerin de iş stratejilerini bu dönüşümle beraber uyumlandırmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.
 
ARSLAN: İNSAN YÖNETİMİ BİZİM GELİŞİMİMİZİN VE DÖNÜŞÜMÜMÜZÜN TEMELİNDEKİ EN ÖNEMLİ FAKTÖRLERDEN BİRİ  
 
Şişecam İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şengül Arslan, “İnsan kaynakları mesleğinin gelişimi adına bu tür inisiyatifleri çok önemli buluyorum. Mesleğin profesyonellerini bir araya getiren çok kıymetli bir organizasyon. Sanayi tek başına teknoloji ile insan gücünü bir araya getirdiğiniz ve katma değerli ürünler ürettiğiniz, büyüme gücünüzü de buradan aldığınız bir sektör. İnsan yönetimi bizim gelişimimizin ve dönüşümümüzün temelindeki en önemli faktörlerden biri. Yönetim odağımızda da insan en önemli odak noktası. Her zaman için hem kültürel gelişimimiz hem liderlik yaklaşımımız hem de yetkinliklere yaptığımız yatırımla insan kaynağımızı geleceğe hazırlamak ve bir yandan da şirketimizi sağlıklı bir şekilde büyütmek en büyük uğraş alanımız” dedi.  
 
ÖZGÜR: İNSAN KAYNAKLARINDAKİ DEĞİŞİMİ YÖNETMEK İÇİN GÜZEL BİR PLATFORM SUNUYOR
 
Eczacıbaşı Topluluğu İnsan Kaynakları Grup Başkanı Eylem Özgür ise “CHRO Summit’i çok beğeniyorum. Hem dinleyici hem de konuşmacı olarak çok keyifle geldiğim bir zirve. Çok güncel konulara çok doğru profesyonellerle yaklaşıyor ve insan kaynaklarındaki değişimi yönetmek, değişimin içindeki fırsatları yakalamak ve bunları birbirimizden öğrenmek için çok güzel bir platform sunuyor. İnsan kaynakları, insanı merkezine aldığı bütün organizasyonlarda adı değişse de insanı o organizasyonun içerisinde mutlu, etkili ve verimli şekilde çalışmasını sağlayacak olan birim. Bunu bugün de yarın da farklı yöntemlerle yapacak” diye konuştu.
 
 Alfabetik sıraya göre en etkin 50 CHRO listesi
 
Abdulkerim Çay- Türk Hava Yolları
Alper Tokalp- Hayat
Aslı Kunur- Siemens Türkiye
Ayça Kaşıkcı- BSH Ev Aletleri
Aylin Yazgan İyicik -Fiba Grubu
Bahattin Aydın- Yıldız Holding
Banu Artüz- Anadolu Efes
Banu Cengiz- Beymen Grup
Başak Çalıkoğlu Akyol- Ford Otosan
Berna Tuncel- Yapı Merkezi Holding
Berna Yener Aksu- P&G
Burcu Yüksel Kocagöz- Petrol Ofisi Grubu
Can Örüng- OYAK
Cenk Akıncılar- QNB Finansbank
Deniz Daver- Abdi İbrahim
Duygu Erzurumlu Cengiz- Akkök Holding
Emirhan Karayay- Aydem Holding
Eray Karaduman- Kordsa
Erhan Özel- Temsa
Eriş Aslan- Koçtaş
Erkan Güngör- Ak Gıda-İçim Süt
Esra Beyzadeoğlu- Hepsiburada
Evrim Bayam- Orhan Holding
Eylem Özgür- Eczacıbaşı Topluluğu
Güntulu Peker- Sahibinden.com
Prof. Dr. Hakan Karataş- T.C. Cumhurbaşkanlığı SSB
Hakan Öker- TAV Havalimanları Holding
Murat Tolga Görgülü- OYAK Renault
Nazire Ulusoy- IC Holding
Nazlı Tlabar Güler- Vodafone Türkiye
Nihan Alhan- Borusan Mannesmann
Nursel Ölmez Ateş- Borusan Holding
Olcay Yılmaz Nomak- Migros Grubu
Osman Ünal- Yıldırım Holding
Ozan Gürsoy- Türkiye İş Bankası
Önder Korkmaz- TÜPRAŞ
Özden Önaldı- Yapı Kredi
Pınar Yamaner- Alarko Holding
Seda Erdem Yılmaz- Ata Grubu Teknoloji Şirketleri
Selda Seçkiner Oba- Kale Holding
Semra Ergin- Samsung Türkiye
Şenay Yalıç- Vaillant Group Türkiye
Şengül Arslan- Şişecam
Şennur Kuru- Kibar Holding
Toygan Pulat- Arçelik
Tuba Albayrak- Karaca Grup
Umut Günal- Koç Holding
Ülfet Baykent Uysal- Mey Diageo
Yakup Aydilek- Enerjisa Enerji
Yeşim Çokeker- DeFacto

1-11

2-94-4