Harcama limiti konusunda hâlâ rahatlığa kavuşamayan Süper Lig ekibi Fenerbahçe'de olumsuz havayı dağıtmak için seferberlik ilan edimiş durumda. Sarı Lacivertli ekip TFF'nin belirlediği harcama limitlerine itiraz etmiş ve bu itiraz sonucunda 16 milyon TL'lik bir limit arttırımı sağlamıştı. Bu arttırım sonrası Fenerbahçe rahat bir nefes almış sayılmazken, Sarı Lacivertli yönetim yeni bir transfer formülü geliştirdi. İşte Fenerbahçe yönetiminin transfer formülü...

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Fenerbahçe başkanı Ali Koç, Lisans Kurulu'nun daha önce kısmen kabul ettiği yapılandırma anlaşması ile harcama limitlerinin - 40 milyon TL'ye gerilediğini açıklamış ve, "50-55 milyon TL limit açılırsa iki transfer rahat yaparız. Mevcut şartlarda transfer yapma şansımız yok" şeklinde konuşmuştu.

Sarı Lacivertli ekibe yapılan bu 16 milyonluk artış, Fenerbahçe'nin transfer yapmasına imkan tanımıyor. Yeni transfer yapılmasına imkan olmadığı gibi, Fenerbahçe'nin ceza almamasına da yetmeyecek.

Yapılan limit artışından sonra Fenerbahçe'de sapma oranı yüzde 21 şeklinde güncellendi ve bu da gelecek sezon için 2 puan silme ve transfer yasağı anlamına geliyor. 16 milyonluk artış olmasaydı 3 puan silme cezasıyla karşı karşıya kalacak olan Fenerbahçe bu artış şuan için 1 puan daha az ceza almasına olanak sağlayacak.

Fenerbahçe'de harcama limitlerinin 16 milyon TL arttırılması transfer konusunda herhangi bir olumlu tablo yaratmamışken, hala ekside olan Fenerbahçe'nin ara transfer döneminde nasıl bir yol haritası çizeceği merak konusu olmuştu.

Transferde ilk adımı savunma bölgesine takviye yapan Fenerbahçe , Bundesliga ekibi Eintracht Frankfurt'tan Falette'yi sezon sonuna kadar kiralık olarak renklerine bağladı. Sarı Lacivertli ekip harcama limitleri sebebiyle Gineli stoper Simon Falette'ye lisans çıkaramadı ve Falette, Ziraat Türkiye Kupası'nda oynanan Kayserispor mücadelesini tribünden izledi.

Sol bek transferinde Ricardo Rodriguez'le büyük ölçüde anlaşma sağlayan Fenerbahçe'de harcama limiti konusunda yaşanan sıkıntı yönetimin elini kolunu bağlamış ve başkan Ali Koç, konuyla ilgili serzenişlerini dile getirmişti.

Fenerbahçe, Tahkim Kurulu'ndan da tam olarak istediğini alamazken, gözler bir kez daha Rodriguez'e çevrildi. Hollanda Eredivisie Ligi ekiplerinden PSV'nin de gündeminde yer alan İsviçreli sol bekin, sarı-lacivertli ekibe cuma gününe (bugün) kadar süre verdiği öne sürülmüştü.

Fenerbahçeli yöneticilerin, prensipte anlaştıkları Rodriguez ve menajerinin yanı sıra kulübü Milan'la iletişim halinde olduğu belirtiliyor. Ricardo Rodriguez'in rotasının birkaç gün içinde belli olması bekleniyor.

Harcama limitinde yüzde 21'lik bir sapma yaşayan Fenerbahçe'de Türkiye Futbol Federasyonu kararında bir değişiklik yapmadığı takdirde sarı-lacivertli takımda transfer yapabilmek ve harcama limitinde yer açmak adına gözler tamamen oyuncu satışına çevrilecek.

Tahkim Kurulu'nun kararı sonrası Fenerbahçe'nin harcama limiti -24 milyon TL'ye inmiş oldu. Sarı-lacivertliler artıya geçemediği için halen transfer yapamıyor. Ancak Inter'e giden Victor Moses'in maaşı ile yarım sezonluk kiralama ücreti de bundan düşülecek. Bu rakamın 2-2.5 milyon euro olması bekleniyor.

İtalya Serie A ekibi Brescia'nın istediği Miha Zajc'ın da 3-4 milyon euro'ya satılması durumunda Fenerbahçe'nin artıya geçme şansı var. Zajc gider ve artıya geçilirse öncelikle Falette'nin lisansı çıkarılacak. Limit yeterse ya da başka oyuncu satılırsa sol beke Rodriguez'in transferi de bitirilecek.

Kaynak: İnternet Spor