Fenerbahçe Teknik Direktörü Jorge Jesus, yarın oynanacak Austria Wien maçı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Jesus  "İkinci maçı oynayacağız. Gruplara kalmak istiyoruz. İlk maçtan 2-0'lık avantajlı bir skorla ayrılmıştık ama bu skor hiçbir şeyi garantilemiyor. Yarınki maçtan sonra gruplara kalmayı hedefliyoruz. Fenerbahçe sıralamada şu an çok aşağıda. Gruplara 4. torbadan katılacağız. Fenerbahçe'nin zamanla üçüncü, ikinci ve birinci torbada olması gerekiyor. Avrupa'daki sıralamamızı yükseltmemiz için oynadığımız Avrupa maçları çok önemli." açıklamalarını yaptı.

 Jesus  "Benim futbola bakış açıma göre futbolda tek bir yol yoktur. Taktiksel anlamdan futbol çok gelişiyor, diğer takım sporları gibi. Kolektif sporlarda takımlar maç içinde sistem değişimine gidiyor. Bunu anlamayan hocalar gelişemez, oyuncular da ortalamanın üzerine çıkamaz. Bizim de yaptığımız şey bu. Futbolda ideal sistem diye bir şey yoktur. Hocanın elindeki oyuncuların özelliklerine göre belirlediği birden fazla sistem vardır." ifadesinde bulundu.

Jesus yabancı kuralı ile ilgili   "Bu yabancı kuralı Türkiye'de olan bir kural ve bu alışmam gereken bir problem. Eğer Portekiz'de olsaydım 11 yabancı oyuncu koyabilirdim. Avrupa maçlarında kurallar daha farklı olduğu için daha rahatız. Gidecek oyunculara ilişkin bir karar vermemiz gerekecek. 2 haftamız var. Bu sürede elimizdeki oyunculardan faydalanmaya devam edeceğiz. Tüm oyuncular bu ana kadar takıma katkı sağladılar. Elimizde fazla opsiyon olmasını sağladılar." sözlerini söyledi.

Oyuncularından memnun olduğu söyleyen Portekizli teknik adam "30 küsur yıldır antrenörlük yapıyorum. Tecrübelerimi kullanarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Futbol bilim değil, yaratıcılık çok önemli. Her antrenörün bunu anlaması gerekiyor. Oyuncular yetenekle doğar, çalışarak gelişir aynı antrenörler gibi. Yaratıcı olmaya çalışıyorum. Takımımı en iyi şekilde hazırlamaya çalışıyorum. Türkiye'de bireysel anlamda her takımda kaliteli futbolcular var. Samuel ve Attila'ya gelen bir teklif hakkında bilgim yok. Biz hiçbir oyuncunun gitmesini istemeyiz. Elimizdeki oyuncuların hepsinden memnunuz. Şu ana kadar sadece Min-jae'nin gitmesinde yapabileceğimiz bir şey yoktu çünkü onu alan takım çıkış maddesini ödedi. Her oyuncu bizim için önemli. Transfer sezonu kapanmadan önce belli kararlar almamız gerekecek." açıklamasını yaptı.

Haftada 2 maç oynamanın Türkiye liginde kendilerine bir dezavantaj getirip getirmediği sorusuna  Jesus, "Bu, duruma nasıl yaklaştığınızla ilgili. Büyük bir takımsanız Şampiyonlar Ligi ya da Avrupa Ligi'nde olmanız ve liginizde de şampiyonluğa oynamanız gerekir. Ancak küçük takım dediğiniz takımlar haftada bir maç yapar. 3 günde bir maç yapmaya alışmamız gerekiyor. Bunu yönetmenin pek çok yöntemi oluyor, antrenörler her oyuncusundan faydalanmaya çalışıyor. Tecrübelerim işimi kolaylaştırıyor. Her maç 5-6 oyuncu değişiyoruz ama takımımız kalitesini hiç aşağıya çekmedi."  cevabını verdi.

Jesus, "Valencia'yı buraya gelmeden tanıyordum. Çok özellikli bir oyuncu, çok hızlı. Modern futbolda forvetiniz hızlı değilse bu takım gelişimini etkiliyor. Kendisi milli takımdan erken döndü. Bu da onun gelişimine katkı sağladı. Bu sebeple performansıyla öne çıkıyor. Onun performansı forvet transferimizi etkilemeyecek çünkü biz genellikle kadro planlamamızda 5 forvet oyuncusu istiyoruz. Şu an bizim elimizde 4 forvet oyuncusu var. "  dedi.