Sezon öncesi hazırlık dönemi de dahil olmak üzere belki de en rahat akşamını yaşayan Fenerbahçe, konuk olduğu Kasımpaşa deplasmanında 6 gollük galibiyetle evine döndü. Sarı lacivertliler elde ettiği farklı sonuçla taraftarlarına sevinç yaşatıp umut verirken gündeme bomba gibi düşen Ronaldo hakkında ise Jorge Jesus açıklama yaptı.


Ronaldo buraya gelmeyecek

Dünyaca ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo ile arkadaş olduğunu belirten Jesus, Portekizli oyuncunun Fenerbahçe'ye gelmeyeceğini belirterek, "Evet Ronaldo ile arkadaşız. Onun farklı fikirleri var. O kendisini 5 büyük ligin dışında bir ligde oynamayacaktır. Nereye gidecek bilmiyorum ama Fenerbahçe'ye gelmeyeceğini söyleyebilirim. Bu benim istemediğim için değil, kendisi istememesinden dolayı" dedi.


 

Arda gelişecek

Fenerbahçe'nin genç yeteneği Arda Güler'e de değinen Jorge Jesus, "Arda genç bir oyuncu henüz 17 yaşında. Daha öğreneceği çok fazla şey var, çok gelişecek. Önü çok açık, gerçekten çok üst seviyelere gelebilecek bir yeteneği var. Kendini gösterme baskısı altında bazen daha fazla top kullanabiliyor. Ben de ona kendi futbolunu oyna dedim. Arda'nın geleceği çok parlak, sadece Fenerbahçe'de değil, Türk Milli Takımı'nda da." sözlerini dile getirdi.


 

Joao Pedro ve Alioski'nin durumu

Jesus, Kasımpaşa maçında kadroda yer almayan Joao Pedro ve Ezgjan Alioski'nin durumuyla ilgili olarak ise şunları söyledi:

"Pedro, geldiğinde bir sakatlık yaşadı ve bu sakatlıktan iyileşiyor. Fiziksel olarak iyi duruma gelmesini bekliyoruz. Alioski, geleli 2 hafta oldu. Sezon öncesi hazırlık döneminde yoktu. Onun da oynayacağı zaman gelecektir. 3 günde bir maç yapıyoruz. Her maça aynı 11 ile çıkmıyoruz. Son Avrupa ligindeki ilk 11'e kıyasla çok fazla değişiklik yaptık. 3 günde 1 maç oynayan takımların bunu yapması gerek. Onun da zamanı gelecektir muhakkak." 


Sağ bek transferi yok

Jesus, sağ bek rotasyonuyla ilgili gelen bir soruya ise "Sağ bek almayı düşünmüyoruz. O pozisyonda Ferdi ve Burak var. O pozisyonda oyuncu ihtiyacı olduğumuzu düşünmüyorum" şeklinde cevap verdi.


 


4-5 santrfor vurgusu

Jesus, santrfor transferi konusundaki son durumla ilgili olarak ise "Valencia ve King, maç maç üzerine koyarak devam ediyor. Fiziksel ve taktiksel anlamda daha iyi duruma geliyorlar. İkisi de hızlı oyuncu. Taraftarlar bazen gelişmelerin hızlı olmasını ister ama bu futbolda kolay değil. King aramıza geç katıldı. Bu takım sadece 2 aydır birlikte çalışıyor. Maç oynayınca oyuncular birbirini daha iyi tanıyor. Çift forvet sistemiyle oynuyoruz. Bu sistemde kadromda 4-5 tane santrfor olmasını isterim" ifadelerini kullandı.


Birden fazla sistem istedi

Jesus, karşılaşmanın son 20 dakikasında farklı bir sistem denediklerini belirterek, "3-4-3 sistemine döndük. Tek sistem deneyen bir antrenör değilim. 2 aydır birlikte çalışıyoruz ve bu süreçte 4-4-2 çalıştık. Skorun rahatlığıyla farklı bir sistemi çalışabileceğimizi düşündüm. Takımlarımın birden farklı sistemde oynamasını alışmasını isterim. Farklı sistemleri çalışacak vaktimiz olmuyor. Antrenman yapacak vaktimiz bile olmuyor" şeklinde konuştu.