Beşiktaş'ın oyuncusu Josef de Souza, DHA'ya açıklamalarda bulundu.

"Geçen sene ne kadar başarısız olsak da taraftarlarımız stadyumu sürekli doldurdu. Onlarsız bir şey düşünemiyorum. Onlar olmasaydı geçen yıl ligi çok daha kötü bir durumda bitirebilirdik. Onlara geçen sezon yaşatamadığımız mutluluğu, sevinci bu sezon yaşatacağımızın sözünü veriyorum"

"Çok çalışıyoruz. Ben kariyerimde futbola oynamaya başladığımdan beri hiçbir hazırlık kampında bu kadar fazla idman yaptığımı, çalıştığımı hatırlamıyorum ki bu çok iyi bir şey. Gerek hocalarımız gerek futbolcular hepimiz fedakarlık yapıyoruz. Bu fedakarlığın, çok çalışmanın, yoğun çalışmanın meyvesini de sezon başlayınca alacağımızdan hiçbir şüphemiz yok. Şu an takımla beraberiz. Yeni arkadaşlarımızda geliyor. Bazı arkadaşlarımız da gelecektir aramıza. Birbirimizi iyi tanıyoruz. Birbirimizle vakit geçiriyoruz ve idmanlarda iyi çalışıyoruz. Dediğim gibi meyvesini de alacağız"

"Geçen sene ne kadar başarısız olsak da taraftarlarımız stadyumu sürekli doldurdu. Onlarsız bir şey düşünemiyorum. Onlar olmasaydı geçen yıl ligi çok daha kötü bir durumda bitirebilirdik. Onlara geçen sezon yaşatamadığımız mutluluğu, sevinci bu sezon yaşatacağımızın sözünü veriyorum"

"Geçen sene ne kadar başarısız olsak da taraftarlarımız stadyumu sürekli doldurdu. Onlarsız bir şey düşünemiyorum. Onlar olmasaydı geçen yıl ligi çok daha kötü bir durumda bitirebilirdik. Onlara geçen sezon yaşatamadığımız mutluluğu, sevinci bu sezon yaşatacağımızın sözünü veriyorum"

"Yoğun çalışmanın meyvesini de sezon başlayınca alacağımızdan hiçbir şüphemiz yok. Şu an takımla beraberiz. Yeni arkadaşlarımızda geliyor. Bazı arkadaşlarımız da gelecektir aramıza. Birbirimizi iyi tanıyoruz. Birbirimizle vakit geçiriyoruz ve idmanlarda iyi çalışıyoruz. Dediğim gibi meyvesini de alacağız"

"Tabi ki sebebi aslında bunun biraz da beklentinin çok yüksek olmasıydı. Belki de şampiyonluğun getirdiği rehavet diyebilirim. Çok kaliteli oyuncular, çok önemli isimler geldi ve bu isimler büyük bir beklenti yarattı. Bu yüzden de istediğimiz başarıyı geçen sene yakalayamadık. Bu sene için konuşacak olursam ciddi anlamda çok iyi oyuncular, kazanma hırsı, isteği olan, başarılı olmak isteyen oyuncular takımımıza dahil oluyor. Bu sene; bu hırsla, oyuncuların kazanma isteğiyle ki futboldaki en önemli şey bence bu savaşma ve kazanma isteği. Geçen seneye göre çok daha iyi bir sezon geçireceğimize inanıyorum"

"Kesinlikle bence biz bu sistemle en iyi yerde bitiririz ligi ki o da şampiyonluk. Sistemi iyi anlamamız, iyi çalışmamız lazım. Bu sistemle şampiyon oluruz. Hocamız geçen sezon, ligin sonlarında geldi. Son zamanlarda geldiği için bu sistemi, onun çalışma prensiplerini oturtmamız için yeterli zamanımız yoktu. Fakat şimdi hocamızla beraber ciddi anlamda çok iyi bir şekilde hazırlanıyoruz. Hocamızın bu sistem özelinde bizden istediklerini iyi anlıyoruz ve bunları sahaya iyi yansıtıyoruz. İdmanlar özelinde söylüyorum. Bu sisteme adapte oluyoruz. Kesinlikle biz bu sistemle, bu sene şampiyon olacağız ve kupayı alacağız"

"Çok normal bir konuşmaydı. Hocayla oyuncu arasında olabilecek bir konuşmaydı. Hocamızla aramızda karşılıklı bir güven ilişkimiz var. Tecrübeli bir oyuncu olduğum için kendisiyle genel olarak kampla ilgili fikir alışverişinde bulunduk. Gayet normal bir konuşmaydı"

"Atiba ile oynayacağız. Atiba Gedson ile oynayacak. Emirhan olacak. Bir sürü orta sahamız var. Orta sahada sadece Gedson ile ikimizin oynayacağını söyleyemem. Ama tabi ki Gedson hakkında konuşulacak çok fazla bir şey yok. Gerçekten muazzam bir kalite, çok iyi bir yetenek. Saha içinde zaten herkes biliyor. Saha dışında da çok eğlenceli, ciddi anlamda çok uyumlu biri. Portekizce konuştuğu için kendisiyle iletişimim daha rahat oluyor. Çok iyi bir çocuk. Ciddi anlamda saha içinde de saha dışında çok profesyonel ve çok iyi biri. Gedson'un transfer edildiğini öğrendiğimde çok mutlu oldum. Çünkü Gedson'a karşı oynamak istemezdim. Gedson'la beraber oynamak Gedson'a karşı oynamaktan çok daha iyi. Çünkü çok iyi bir oyuncu, beni çok zorlardı."

"Alex Teixeira Türkiye'ye gelmeden önce yaklaşık 1 yıl futbol oynamamıştı. Bunun çok büyük etkisi oldu. Burada tam adapte olmaya başlarken sakatlıklar geçirdi ve bu sakatlıklar yüzünden tam form yakalayacakken bazı durumlarda takımdan uzak kaldı. Tabii ki Çin'den gelmesi son zamanda Türkiye'deki sertlik anlamında belki de sıkıntı yaratmış olabilir. Ancak Alex ciddi anlamda çok büyük karakter. Zaten yakın arkadaşız biliyorsunuz. Brezilya'da bazı ailevi durumları var. Çok büyük sorunlar değil tabi ki. Şunu yapabilirdi, kafası Brezilya'dayken Türkiye'ye gelip kontratını bitirip idmanlara çıkabilirdi. Alex bunu tercih etmedi. O kafam şu an burada değil deyip çok iyi, çok onurlu bir davranışla kontratını sonlandırdı. Yani devam edebilirdi, iyi oynayamazdı. Ancak Alex. 'Ben şu an hazır değilim, iyi hissetmiyorum. Yararlı olamam. Yararlı olamayacaksam da burada kontratımı sona erdireceğim' dedi. Onu çok seviyorum. Burada da karakterini çok net bir şekilde gösterdi"

"Ben Alex'in kalmasını istedim. Çünkü çok yakın arkadaşım ve ben sorunların çözülebileceğini düşünen bir insanım. Sorunlar her neyse Alex'in kafasının rahatlaması konusunda ona çok yardımcı olacağımı söyledim. Bu sorunları çözeriz ve sen ikinci yılında, burada kendini gösterebilirsin dedim. Ama Alex az önce söylediğim gibi kafasının burada olmadığını ve bunu yapamayacağını söyledi. Taraftar konusunda çok üzgündü. Onu çok isteyen, ondan çok beklentisi olan taraftarlara geçen sezon istediği performansı gösteremediği için çok üzgündü. Böyle bir karar aldı. Ben ona çok saygı duyuyorum. Ciddi anlamda yaptığı çok büyük bir karakter örneği."

"Yani benim için aslında kaptanlık pazubandı yalnızca bir detay. Çünkü benim futbol karakterim; gençken de her zaman, oynadığım her takımda, soyunma  odasında, sahada takım arkadaşlarımı sürekli motive etmek; savaşmaları, sahada işleri yoluna koymaları için her zaman onlarla konuşmaktı. Bu yüzden ben kendimi hep kaptan gibi hissediyorum zaten. Ancak tabii ki Beşiktaş'ın bu onuru bana vermesi dolayısıyla da müteşekkirim, teşekkür ediyorum. Atiba gibi Necip gibi kulübün değerli simge isimleriyle birlikte, kaptanlardan biri olmak benim için büyük bir onur. Ciddi anlamda mutluyum"

"Şu anda bu durumla ilgili bir gelişme yok. Bu isteğimi daha önce dile getirmiştim. Ailem de böyle istiyor. Bunun kolay olmadığını zaten biliyoruz. Bürokratik bir süreç. Türkiye benim için çok değerli ve önemli."