AK Parti milletvekilleri cephesinden hazırlanan, Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.

Teklifle, canlı spor etkinliklerinde çevrim içi korsan yayınlarla mücadele verilmesi planlanıyor.

Bu karara göre, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki futbol maçlarına ilişkin yayınların internet ortamında hukuka aykırı olarak kullanıma sunulduğunun tespit edilmesi durumunda, hukuka aykırı yayını gerçekleştiren internet sitesinin internet trafiği bant genişliğinin yüzde 90 oranına kadar daraltılmasına veya ihlalin gerçekleştiği yayın, kısım, bölüm ile ilgili olarak (URL ve benzeri şeklinde) erişimin engellenmesine TFF Başkanı tarafından karara bağlanılacak.. Fakat teknik olarak ihlale ilişkin içeriğe erişimin engellenmesi yapılamadığı veya ilgili içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla ihlalin önlenemediği durumlarda, internet sitesinin tümüne yönelik olarak erişimin engellenmesi kararı da verilebilir. Bu karar, uygulanmak üzere İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un ilgili maddesi sebebince Erişim Sağlayıcıları Birliğine gönderimi yapılacak..

Bu karara karşı bir hafta içinde sulh ceza hakimliğine itirazta bulunabilecek. Erişimin engellenmesiyle ilgili iş ve işlemleri yapmak üzere TFF bünyesinde idari birim kurulacak ve TFF Başkanı, bu madde kapsamındaki yetkisini idari birimde görev yapacak kişilere aktarabilinecek.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışındaki futbol maçlarına ilişkin yayınların internet ortamında hukuk dışı olarak kullanıma sunulduğunun tespit edilmesi durumunda, yayın hakkı sahibinin isteği üzerine de bu hüküm uygulamaya geçilecek. Talebin yapılabilmesi için yayın hakkına ilişkin sözleşmenin TFF'ye bildirilmesi zorunlu kılınacak.

KAYNAK:  NTV SPOR