Acun Ilıcalı’nın da katıldığı toplantıda yabancı ve yerli hakem tartışması hararete neden oldu. Peki, Süper Lig’de yabancı hakemler görev alacak mı? Hangi kulüp başkanları yabancı hakem gelsin dedi? İşte detaylar…

Süper Toto Süper Lig’in son yıllardaki en önemli sorunu hakemler olmaya devam ediyor. Bütün kulüplerin zaman zaman şikayetçi olduğu hakem performansları, futbolun önüne geçiyor. VAR sisteminin uygulanmaya başlaması bile hakemlerle ilgili tartışmaların sona ermesini sağlamadı. Aksine hakem tartışmalarına VAR kararları da eklendi. Bazı VAR hakemlerinin sürekli aynı takımın maçına verilmesi, hakem atamalarının belirsizliği ve maç yönetiminde tarafsız olması beklenen hakemlerin iyi niyetleri sorgulanmaya devam ediyor. 

Kulüpler Birliği Toplantısı 5 Saat Sürdü

Kulüpler Birliği Başkanı Ali Koç’un liderliğinde bir araya gelen Başkanlar yerli ve yabancı hakem konusunda sert tartışmalar yaşadı. Kulüpler Birliği Genel Çağrı İlk tarafından medya mensuplarına toplantıyla ilgili bilgiler aktarıldı. VAR hakeminin yabancı olması yönündeki talepler ile başlayan toplantı, orta hakeminde yabancı olabileceği fikriyle ilerledi. Avrupa’daki hakem performanslarıyla ilgili bilgilerin aktarıldığı ve Türkiye’deki hakemlerin niyetlerinin performanslarının önüne geçtiği örnekler paylaşıldı. Hakemlerin takımlara göre karar verdikleri fikrinde birleşen kulüp başkanları, yabancı hakem yönetimine sıcak baktıklarını açıkladı. 

Yerli Hakemlerin Devam Etmesini Savunanlar Oldu

Kulüpler Birliği toplantısında yerli hakemlerin performanslarına yönelik eleştirilerde ortak görüş belirtildi. Yabancı hakem fikrini savunan kulüp başkanlarına karşı; yerli hakemlerin devam etmesini isteyenler de oldu. Özellikle Trabzonspor Kulüp Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun yerli hakemleri desteklediği öğrenildi. Başkan Ağaoğlu’nun hakem sorununa karşı önerisi eğitim sürecinin desteklenmesi yönünde oldu. Türk hakemlerinin eğitim alması gerektiğini savunan Başkan Ahmet Ağaoğlu, yabancı hakemlerin sorunların çözümü olmayacağını ifade etti. 

Ali Koç’tan MHP’ye Sert Uyarı!

Kulüpler Birliği Başkanı Ali Koç ise yabancı hakemlerin Süper Lig’de görev alma sürecinin MHK tarafından desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi. MHK bünyesinde 22-23 hakem olduğuna dikkat çeken Başkan Ali Koç, ‘’Mevcut şartlar içerisinde Süper Lig’de 29 hakeme ihtiyaç duyulmaktadır. En azından 6 hakemin yurt dışından gelmesi söz konusu olacaktır’’ diye konuştu. Kulüpler Birliği toplantısındaki bir diğer tartışma ise sadece VAR hakemi mi yabancı olacak, yoksa orta saha hakeminin de yabancı olması gerekir mi yönünde oldu. Kulüp Başkanları tarafından yabancı hakemlerin görev alması halinde orta hakemlikte yapması gerektiği savunuldu. 

TFF VAR İçin Yabancı Hakemlerle Görüşüyor

Türkiye Futbol Federasyonu’nun VAR sisteminde görev alması için yabancı hakemler ile görüştüğü bilgisi de teyit edilmiş oldu. Başkan Ali Koç tarafından açıklanan yabancı hakem değişim programıyla ilgili görüşmelerin detayları merak konusu oldu. Kulüpler Birliği üyelerini bilgilendiren Başkan Ali Koç, TFF’nin henüz yabancı hakem konusunda olumlu yanıt almadığını açıkladı. TFF’nin öncelikli talebinin VAR’da görev alacak 6 hakem için olduğu öğrenildi. Kulüpler Birliği ise yabancı hakemlerin sadece VAR’da görev almasını istemiyor. Kulüplerin yabancı hakem talebini TFF ile görüşeceklerini ifade eden Ali Koç, ‘’MHK’nin yabancı hakem konusunu destekleyecek mi yoksa baltalayacak şekilde mi davranacağını göreceğiz’’ diye konuştu. 

Acun Ilıcalı Kulüpler Birliği Toplantısına Neden Katıldı?

Hull City adlı İngiliz kulübünün başkanı Acun Ilıcalı da Kulüpler Birliği toplantısına katıldı. Kulüp Başkanlarına sunum yapan Acun Ilıcalı, korsan yayıncılıkla ilgili bilgiler paylaştı. Acun Ilıcalı’nın hangi sıfatla toplantıya katıldığı sorusu ise sosyal medyada gündem oldu. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Acun Ilıcalı korsan yayınları izleyenleri hırsızlıkla suçlamıştı. Benzer ifadeleri Kulüpler Birliği toplantısında da dile getiren Acun Ilıcalı, korsan yayıncılığa karşı kulüplerin daha sert tepki vermesi gerektiğini savundu. Kulüpler Birliğinde alınan yabancı hakem kararı ise Ali Koç tarafından TFF’ye iletilecek. TFF’nin onay vermesi halinde sezonun ikinci yarısındaki maçlarda yabancı hakemler görev almaya başlayacak.