Messi'ye büyük şok! 127 milyon euro...

KPMG Football Benchmark'ın araştırmasına göre; en değerli 10 oyuncu arasında en çok değer kaybını Arjantinli yıldız futbolcu Lionel Messi yaşayacak. Şubat 2020'de değeri 175 milyon euro olanMessi'nin La Liga'nın iptal edilmesi halinde değeri 127 milyon euro'ya (-27.5), ligin tamamlanması durumda ise 134 milyon euroya (-23.2) gerileyecek.

Messi'ye büyük şok! 127 milyon euro...

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve küresel salgın ilan edilen koronavirüs nedeniyle futbol dünyası büyük bir kayıp yaşıyor.

Maçların oynanmaması nedeniyle oyuncuların değerleri de düşüşe geçmiş durumda.

KPMG Football Benchmark'ın araştırmasına göre; dünyanın en değerli 10 oyuncusunun değer kaybını araştırdı. 'Ligler tamamlanmazsa kayıp ne olur?' ve 'Ligler tamamlanırsa kayıp ne olur?' senaryoları üzerinden yapılan araştırmada yüzde olarak en çok değer kaybı yaşayacak oyuncu Arjantinli yıldız futbolcu Lionel Messi oldu.

Şubat 2020'de değeri 175 milyon euro olan Messi'nin İspanya La Liga'nın iptal edilmesi halinde değeri yüzde eksi 27.5 gerileyerek 127 milyon euroya düşecek.

Ligin tamamlanması halinde ise Arjantinli yıldızın değeri yüzde eksi 23.2 gerileyerek 134 milyon euro olacak.

Arjantinli yıldızın ardından değeri en çok düşen isim Kevin de Bruyne oldu.

Premier Lig ekibi Manchester City'de forma giyen Belçikalı oyuncunun Şubat 2020'de değeri 130 milyon euroydu. Eğer Premier Lig'in iptal edilmesi halinde De Bruyne'nin değeri yüzde eksi 24.0 gerileyerek 99 milyon euroya düşecek. Ligin tamamlanması halinde ise 29 yaşındaki oyuncunun değeri yüzde eksi 14.0 gerileyerek 112 milyon euro olacak.

NEYMAR VE MBAPPE

Fransa Ligue 1 ekibi PSG'de forma giyen ve dünyanın en değerli iki oyuncusu olan Neymar ve Kylian Mbappe, en çok değer kaybeden üçüncü ve dördüncü konumunda bulunuyor. 175 milyon euro değeri olan Neymar, Ligue 1'in iptal edilmesinin ardından değeri yüzde eksi 21.7 düşerek 137 milyon euro oldu. 225 milyon euroluk Mbappe'nin ise bonservis değeri yüzde eksi 21.5 gerileyerek 177 milyon euroya düştü.

KPMG Spor Sektör Lideri Hakan Uçak açıklamasında şu ifadeleri kullandı; ''Koronavirüs nedeniyle futbol da eskisi gibi olmayacak. Kulüpler yüksek bonservis bedeliyle oyuncu alması zora girecek. Bu yüzden de oyuncuların da değeri düşecek. Dünyanın en değerli oyuncuların bile değerleri ciddi şekilde düştü. İlk transfer döneminde öyle yüksek bonservis bedelli transferlerin olacağını düşünmüyorum. Sadece sahibi zengin olan kulüplerin belki para harcayacağını ön görebiliriz''

Kaynak: Super Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER