21 yaşındaki yüzücü Aysu Türkoğlu, Fransa ve İngiltere arasındaki Manş Denizi'ni hiç durmadan 16 saat boyunca yüzerek geçti. Genç yüzücü 'Manş Denizi'ni geçen en genç Türk' unvanının sahibi oldu.

Rekortmen yüzücü, dün TSİ 12.02'de Dover'dan başladığı Manş geçişini 16 saat 28 dakika sonunda Fransa'nın Cap Gris-Nez kıyılarında bitirdi.

Aysu Türkoğlu'nun yüzüşünün son kısmında hocası Bengisu Avcı Erdoğan da onunla birlikte yüzerek karaya çıktı. Aysu Türkoğlu ve Bengisu Avcı Erdoğan, karaya çıktıktan sonra birlikte Türk Bayrağı açtılar.

"ÇOK BÜYÜK BİR OLAY BAŞARDIN"

Genç sporcunun babası yaşanan sevinç sonrası "Çok büyük bir olay başarın, yaşanmamış bir şey başardın, zırlaman çok normal" ifadelerini kullandı. Uzun bir süredir kulaç atan sporcu, "Birazcık sandviç kaldıysa verir misiniz, çok acıktım" dedi. Rekortmen ekip daha sonra teknede zafer pozu verdi.

BAKAN AKSAPOĞLU'NDAN ÖVGÜ

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Aysu Türkoğlu’nu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tebrik etti. 

Bakan Kasapoğlu paylaşımında, “Manş Denizi'ni yüzerek geçen en genç Türk: Aysu Türkoğlu. Harikasın Aysu, seninle gurur duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.