Chaves'ten geldiği günden bu yana istikrarlı bir performans çizen ve geçen sezon özellikle Avrupa kupalarındaki formu ile birçok takımın listesine girmeyi başaran Marcao için birçok kulüp dirsek temasında. Galatasaray'ın istediği bonservis bedeline en yaklaşan ekipler ise Sevilla ve Zenit. İki takım da Güney Amerikalı stoperi kadrosuna katmak adına adeta yarışıyor.

 

Marcao Galatasaray'a ne zaman geldi?

Galatasaray'ın 15 Ocak 2019 tarihinde Portekiz'in Chaves takımından transfer ettiği Marcao, 3 yılı aşkın süredir İstanbul'da ter döküyor. Sarı kırmızılılar yaptığı KAP açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı;

"Profesyonel futbolcu Marcos Do Nascimento Teixeira (Marcao) ve kulübü Grupo Desportivo De Chaves-Futebol Sad ile anlaşmaya varılmıştır. Buna göre, futbolcunun eski kulübüne  4.000.000 Euro  tutarında transfer bedeli ödenecektir."


 

Marcao Galatasaray'dan ne kadar kazanıyor?

İlk kontratında 800 bin euro ile başlayan yıllık ücreti ile Galatasaray'ın en az yıllık ücret kazanan oyuncularından biri olan Marcao'nun sözleşmesi sonrasında revize edilerek 1.4 milyon seviyesine çıkarılmıştı.

Galatasaray Sportif A.Ş.’nin konu ile ilgili KAP’ta yaptığı açıklama şu şekilde:

‘’Profesyonel Futbolcumuz Marcos Do Nascimento Teixeira ile sözleşmesinin 2022-2023 ve 2023-2024 sezonları sonuna kadar aşağıdaki şartlarda uzatılması konusunda anlaşmaya varılmıştır.

2022-2023 sezonu için net 1.300.000 Euro sabit transfer ücreti

2023-2024 sezonu için net 1.400.000 Euro sabit transfer ücreti

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

marcao-2Zenit ve Sevilla istiyor

İlk görüşmede 10 milyon Euro’yu masaya koyan Zenit, teklifini revize ederek bonuslar ile 12.5 milyon Euro’ya yükseltti. Sevilla’nın teklifi ise hala 10 milyon Euro seviyesinde. Rus ekibi ödeme süreci konusunda da İspanyol ekibine oranla daha kısa vadeli bir plan sunuyor. Futbol direktörü Cenk Ergün İspanya’da Endülüs ekibiyle bir görüşme gerçekleştirecek. Galatasaray’ın Marcao için istediği bonservis 14-15 milyon Euro aralığında. 26 yaşındaki stoper Rusya’da oynamaya pek sıcak bakmazken, La Liga’da forma giymek için çok istekli. Stopere Abdülkerim Bardakçı’yı transfer eden Galatasaray, Marcao’nun ayrılığı halinde bu bölgeye bir takviye daha yapacak.