Dünya Kupasında Arjantin'i 71. dakikada 2-0'lık skor ile üstün yapan golü kaydeden Lionel Messi'nin gol sevinci dikkatlerden kaçmadı. İlk golün de pasını veren süperstarın, penaltı golünden sonra Hollanda Teknik Direktörü Louis van Gaal'i hedef gösteren, ellerini kulaklarına götürerek sevincini yaşadı. Messi2nin bu sevincinin 20 senelik bir rövanş olduğu öne sürüldü. Arjantinli yıldızın, Hollandalı teknik direktörü Barcelona'nın başıdnayken fazla şans tanımadığı vatandaşı ve ikonu Riquelme'yi anımsatmak adına bu harekette bulunduğu ifade edildi. 

Barcelona sürecinde Van Gaal, Rivaldo'nun gidişinden sonra yönetimin kendisini unutturmak için Riquelme'yi aldırdığını iddia etti. Riquelme'ye fazla kadroda tercih etmeyen Van Gaal, bu hareketiyle kendisinin istemediği futbolcualrı almamaları mesajında bulundu ve Arjantinli yıldız için de "Topla dünyanın en iyi oyuncusuna sahipsiniz, ancak top olmayınca bir kişi eksik oynuyoruz" sözüyle eleştiri yapmıştı.

Barcelona'nın eski çalıştırıcılarından Josep Minguella de 2020'de vermiş olduğu bir demeçte Messi'nin Riquelme hayranlığını dile getirirken, "Bazen Leo ızgara partisi verirdi. Riquelme, Rochemback, Motta ve bazı diğer oyuncular olurdu ve Messi'nin Riquelme'ye kutsal İsa Mesih gibi baktığını görürdüm" şeklinde konuşmuştu.

Bazı yorumlarda da Hollanda tarafından Arjantin karşılaşması öncesinde yapmış oldukları yorumlarına Lionel Messi'nin sinirlendiği belirtildi. Louis van Gaal, maç öncesi toplantısında Lionel Messi'yi durdurmanın kolay olacağını ifade edeerken; Messi, Hollanda'yı eledikleri maçın ardından "Çok fazla konuşuyorlar ve yorum yapıyorlar. Ben rakipler hakkında fazla konuşmamayı tercih ediyorum" ifadesini kullanmıştı. (NTV Spor)