Spor Toto Süper Lig’de şampiyonluk mücadelesi hız kesmeden devam ediyor. Galatasaray ve Fenerbahçe’nin başı çektiği şampiyonluk yarışının sona ermesine sayılı günler kaldı. Milyonlarca tarafından heyecanla takip ettiği şampiyonluk mücadelesinde hakem performansları eleştirilerin merkezinde yer almaya devam ediyor. Eski hakem ve spor yorumcusu Erman Toroğlu tarafından Lale Orta ile ilgili yeni bir skandal gündeme getirildi.

616x321-ortada-kriz-var-1679361380305

‘’Sen Kimsin Lale Orta’’

Türkiye’nin en popüler eski hakemi Erman Toroğlu, MHK Başkanı Lale Orta’nın gözlemci raporlarına müdahale ettiğini ileri sürdü. Maç gözlemcisinin raporunu hazırlamadan önce MHK ve TFF ile görüşmesinin yasak olduğunu belirten Erman Toroğlu, ‘’TFF Başkanı tarafından artık maçları iki gözlemci izleyecek; biri evden biri stadyumdan maçı izleyecek denildi. Gözlemcilerin konuşmaları yasak! MHK ile konuşmaları, TFF ile konuşmaları yasak. Bu sene Lale Orta göreve geldikten sonra bir gözlemci, diğer gözlemciyi arıyor; ‘’üç tane hata var düşük vereceğim’’ diyor. Diğer gözlemci ise yüksek vereceğini söylüyor. Yüksek puan gözlemci raporunu yazıyor. MHK Başkanı Lale Orta yüksek puan veren gözlemciyi arıyor. Gözlemci, MHK Başkanı’na ‘’diğer arkadaşım düşük puan verecek; ben böyle puan verdim’’ diyor.  Bu konuşmanın üzerine Lale Orta, düşük puan veren gözlemciyi arayarak ‘’o hakeme düşük puan verme, puanını yükselt’’ diyor. O gözlemci ise raporunu değiştirmiyor ve teslim ediyor. Bir daha da maç alamıyor. Sen kimsin Lale Orta’’ ifadelerini kullandı.

140509

Ligi Dizayn Ediyorlar

Erman Toroğlu’nun belgeleri ile TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’ye sunacağını söylediği gözlemci raporu skandalı gündeme bomba gibi düştü. Eski hakem Erman Toroğlu konuyla ilgili açıklamasında, ‘’Bu yaşananlar şunu gösteriyor: Bunlar ligi dizayn ediyor. Bunu yapanlar ona göre maç verirler, ona göre maç yönetirler. Bunlar at yarıştırıyor. Federasyon başkanı ile dalga geçiyorlar. Hani bunlar birbirleri ile konuşmayacaktı. Sen demedin mi? Sen kayıktasın fış fış gidiyorsun Mehmet Büyükekşi’’ dedi.

lale

Lale Orta Maç Öncesi Hakemi Aradı

Süper Lig’in 33’üncü haftasında Fenerbahçe’nin rakibi Giresunspor oldu. Giresunspor-Fenerbahçe maçının hakemi Bahattin Şimşek olarak belirlendi. Erman Toroğlu maçın devre arasında Lale Orta ile ilgili yeni bir soru yöneltti. Hakem camiası içerisinden bilgi aldığını aktaran Erman Toroğlu, ‘’Acaba Giresunspor-Fenerbahçe maçının hakemini sabahleyin MHK Başkanı Lale Orta aradı mı? Ne tuhaf konuşuyorum değil mi?’’ diye konuştu. Lale Orta ise gözlemci raporuna müdahale etmek istediği yönündeki iddialarla ilgili henüz bir açıklama yaptı. MHK Başkanı’nın istifası ise gündemin ilk sırasında yer almaya devam ediyor.