Milli yıldız David Brooks'a kanser teşhisi koyuldu!

Galler Milli Takımı ve İngiltere Championship ekiplerinden Bournemouth forması giyen David Brooks'a Hodgkin Lenfoma kanseri teşhisi konuldu.

Milli yıldız David Brooks'a kanser teşhisi koyuldu!

İngiltere Championship takımlarından Bournemouth'ta forma giyen 24 yaşındaki futbolcu David Brooks lenf kanserine yakalandı.

Sosyal medya hesabında paylaşımda bulunan Galler'in milli yıldızı Brooks şu ifadeleri kullandı;

"Bu mesajı yazmak benim için çok zor. Önümüzdeki hafta tedavim başlayacak. Destek olan herkese teşekkür ederim"

İngiliz kulübü ise "Arkandayız Brooksy" mesajıyla oyuncusunu desteklediğini duyurdu.

LENF KANSERİ (LENFOMA) NEDİR?

Lenf kanseri (lenfoma) vücudun savunma hücreleri olan lenfositlerin kanserleşerek kontrolsüz büyümesidir. Lenf kanseri en sık görüldüğü yerler; lenf bezleridir. 

Hastalık, genellikle lenf bezlerinden ve bazen de herhangi bir organdan köken alan heterojen bir grup kanser türüdür.

Lenf bezi kanserleri Hodgkin ve Hodgkin Dışı Lenfoma olmak üzere iki alt tiptir. Bunların da kendi içinde çok sayıda alt grupları bulunmaktadır. Genetik, immünsupresyon, çevresel faktörler, infeksiyöz ajanlar (viruslar, bakteriler) kimyasal ve fiziksel ajanlar, radyasyon, kemoterapi, kollajen doku hastalıkları, bağışıklık sistemi bozulması ve bağışıklık sistemi hastalıkları lenfoma gelişme riskini artırmaktadır.

LENFOMANIN NEDENİ NEDİR?

Lenfomayla gelen hastaların büyük bir çoğunluğunda altta yatan bir neden saptanmıyor. Ama lenfoma hastalarının küçük bir bölümünde altta yatan nedenler arasında daha önce maruz kalınan radyoterapi, kimyasal madde örneğin benzen içerikli maddeler, viral enfeksiyonlar vb. etkenler yer alabiliyor. Büyük bir bölümünde, lenf bezinin içindeki aktiviteden sorumlu olan genlerde tesadüfen bir kırılma olduğu saptanıyor. Oradaki hücreler bağımsızlığını ilan ediyor, çoğalıyor, diğer lenf bezlerine yayılıyor.

Kaynak: NTV spor

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER