Tenis sezonunun üçüncü grand slami olan Wimbledon sona erdi. İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen Wimbledon'da tek erkeklerde kariyerinin ilk grand slam final mücadelesine çıkan Avustralyalı Kyrgios, 1 numaralı seribaşı Sırp Djokovic ile karşılaştı.Tek erkekler finalinde Novak Djokovic, sürpriz finalist Nick Kyrgios’u 3-1 yenerek 7. kez Wimbledon’da şampiyonluğa ulaştı.

Pandemi nedeniyle boş geçilen 2020 yılı haricinde son 3 Wimbledon’da şampiyon olan 35 yaşındaki Djokovic, favori olarak çıktığı finalde Kyrgios’a ilk seti 6-4 kaybettikten sonra oyununu toparladı.

Djokovic, kaybettiği ilk setin ardından ikinci seti 6-3, üçüncü seti 6-4 kazanarak üstünlüğü ele geçirdi. Dördüncü set, tie-break oynandı. Djokovic, rakibinin hatalarını çok profesyonelce değerlendirerek şampiyonluk servisinde hata yapmadı ve son seti 7-6 kazanıp zafere ulaştı.

Djokovic, Wimbledon’da elde ettiği bu zaferle birlikte toplamda 21. grand slam şampiyonluğunu yaşadı ve 20 şampiyonluğu bulunan İsviçreli Roger Federer'i geride bıraktı.

"BURAYA GELMEYİ HEP HAYAL ETTİM"

Mücadelenin ardından konuşan Novak Djokovic:

"Benim kalbimde her zaman en özel turnuva Wimbledon. 1992'de Sırbistan'da küçük bir restoranda ilk defa Wimbledon'ı seyretmiştim ve bana raket almalarını istemiştim. Buraya gelmeyi hayal ettim. Bu kupayı kazanmak her seferinden daha anlamlı hale geliyor." dedi.