Portekiz Ligi'nin 21'inci haftasında Vitoria Giumaraes - Porto mücadelesinde tribünlerden yapılan ırkçı tezahüratlara tepki gösteren Porto'nun 28 yaşındaki Malili golcüsü Moussa Marega, sahayı terk ederek soyunma odasına gitti.

Mücadelede 1-1'lik eşitliği bozan ve 60. dakikada takımına galibiyeti getiren golü kaydeden Marega, rakip taraftarların kendisine yönelik ırkçı tezahüratlarına sadece 11 dakika tepkisiz kalabildi.

28 yaşındaki  golcü Moussa Marega, mücadelenin 71. dakikasında ırkçı tezahüratlara tepki göstererek soyunma odasının yolunu tuttu.

Malili futbolcu gerek takım arkadaşları, gerekse rakip futbolcuların kendisini sakinleştirme ve durdurma girişimlerine aldırış etmeyerek, ırkçı tezahüratı yapan taraftarlara ve herhangi bir müdahalede bulunmayan hakemlere tepki göstermek için "Bu utanç verici" şeklinde bağırarak sahayı terk etti.

Golcü oyuncu Marega, sahadan çıkarken rakip takım taraftarlarına el işareti yaparak da karşılık verdi.

Portekiz ekibinin teknik direktörü Sergio Conceiçao ise Moussa Marega'nın yerine Manafa'yı sahaya sürdü.

Porto, karşılaşmayı Marega'nın golüyle 2-1 galibiyet ile tamamladı.

Teknik adam Conceiçao, olaylı mücadelenin ardından yayıncı kuruluşa yaptığı açıklamada, Marega'ya yönelik ırkçı tezahüratları "üzüntü verici" olarak değerlendirdi.

45 yaşındaki Portekizli teknik adam Sergio Conceiçao, "Bu tip şeyler olduğunda maç arka planda kalır. Hepimiz öfkeliyiz. Bunu yapanlar küçük bir grup da olsa, sahaya ısınmak için çıktığımızdan itibaren Marega'ya hakaret edildi. Biz, milliyetine, boyuna, saç rengine, ten rengine bakılmaksızın bir aileyiz. Biz insanız, saygıyı hak ediyoruz. Bugün burada olanlar talihsizlikti" ifadelerini kullandı.

Portekiz'deki sol hükümetin üyeleri de Marega'nın uğradığı ırkçı sözlü saldırıya "tolerans gösterilemeyeceğini" belirterek, sorumluların cezalandırılacağını açıkladı.

Öte yandan Malili golcü Moussa Marega, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, kendisine ırkçı tezahürat yapanlar için "ırkçı aptallar" ifadesini kullanırken, hakemlere yönelik de "Ayrıca hakemlere beni savunmadıkları ve sarı kart gösterdikleri için teşekkür ediyorum, çünkü ten rengimi savunuyorum." tepkisinde bulundu.

Kaynak: Goal.com