Yayın hakları her sezon milyarlarca dolara satılan ve milyonları da ekran başına kilitleyen Premier Lig'de yeni kurallar uygulanmaya başlanacak. 90 dakikadan maksimum verim almak isteyen Premier Lig temsilcileri ve İngiltere Federasyonu bir takım yeni kurallarla birlikte en az kaybın yaşanmasını hedefliyor. Buna göre yeni düzenle birlikte 10 maç topunun kullanıldığı düzene geçilecek.

Bu düzende oyundaki topun dışında, 4. hakemin yanında bir tane, 4 korner köşesinde 1'er tane, her orta saha ile taç noktası arasındaki bölgelere de 1'er tane olmak üzere toplam 10 top oyun için hazır durumda bulundurulacak. Bu alanların her birine birer top toplayıcı eklenecek.

premer lig topu

Kale arkasında bulunan topların gol teknolojisinde kullanılan şahin-göz sistemini etkilemeyecek şekilde yerleştirilmesi gerekiyor.

Premier Lig yönetimi kulüplere en az 8 tane top toplayıcının bulunması gerektiği yönünde bilgi verdi. Yeni düzende daha önceden yaşanan olayların engellenmesi için; top toplayıcıların her iki takım oyuncularına da aynı hızda topu vermesi gerekiyor.