Rashica'nın Beşiktaş Dergisi'ne verdiği röportajdan bazı kesitler:

Futbola başlama öykünde amcanın çok önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. Bugün geldiğin seviye ile ilgili onun düşünceleri neler?

"Babamın ağabeyi, benim de tek amcam ve bizim için de ailenin büyük ağabeyi gibidir. On altı yaşıma kadar onunla birlikte büyüdüm, aynı evde yaşıyorduk. Şu anda kendisi ailesiyle birlikte Norveç'te yaşıyor ancak her gittiğim yere gelir ve maçlarımı takip eder, izler. Desteğini hep sürdürüyor ve oynadığım futbolla bir hayli ilgili. Elbette en başında hiçbirimiz bu seviyelere geleceğimi tahmin edemezdik ancak bugün bu noktada olmamda onun payı ve desteği çok fazladır. Öte yandan olumlu yönlerimi de geliştirmem gereken yönleri de hep söyledi bana. O yüzden amcam futbol ile olan öykümde sahiden çok önemli bir yere sahip."

Önceki yıllarda Balkanlar'da futbolun aksine basketbol daha ön planda olan bir spordu ancak son yıllara baktığımız Balkan futbolu ve çıkardığı yetenekler bir hayli öne çıkıyor. Diğer ülkelere kıyasla bölgeyi yeniden 'Yugoslavya' diye tanımlarsak, futbolun daha geç ön plana çıkmasının sebepleri nelerdi sence?

"Savaşın olduğu dönemlerde çok küçüktüm, haliyle o dönemleri pek hatırlamıyorum ancak kendi futbol oynadığım dönemleri analiz edecek olursam zaten benim bilinçli olarak hatırlayabildiğim zamanlarda Kosova halihazırda bağımsız bir ülkeydi ve önceki zamanlara göre her şey çok daha farklıydı. Öte yandan bahsettiğiniz gibi son yıllarda herkesin dikkatini çeken bir durum olarak, futbol Balkan ülkelerinde bir hayli yaygınlaştı ve eskiye oranla çok daha fazla takip edilen bir spor haline geldi. Önceki senelerde neden bu kadar takip edilmediğiyle ilgili ise sanırım söyleyebileceğim çok büyük cümlelerim yok. Son senelerde ise futbol kulüpleri ve milli takımlar tüm Balkan ülkelerinde geçmişe göre çok daha başarılılar. Durum iyiye gittikçe de elbette sporseverlerin futbola olan ilgisinin artmasının yanı sıra küçük yaştaki çocukların da futbolu tercih etme oranı artıyor."

Çocuklukta örnek aldığın biri var mıydı? Ve varsa hangi özelliklerini kendine örnek alıyordun?

"Evet, Cristiano Ronaldo'yu izleyerek büyüdüm. Oynadığı futbolu her zaman çok beğenirim. O da bir hücum futbolcusu ve ben de bir hücum futbolcusuyum. Kendimi bildim bileli hep onu örnek almışımdır."

Takıma dahil olduğundan bu yana izlenimlerin neler? Bu sezona dair beklenti ve öngörülerini anlatabilir misin?

"Takım içinde çok iyi bir arkadaşlık ortamı var ve durum böyle olunca haliyle ben de büyük adaptasyon sorunları yaşamadım ve insanların beni karşılayışı bir hayli güzel oldu. Geldiğim ilk andan itibaren her şey güzel gidiyor. Tesisimiz, şartlarımız, stadyumumuz, taraftarlarımız Her şey çok iyi ve ben de Beşiktaş'ta olduğum için oldukça mutluyum."

Teknik direktörümüz Şenol Güneş ile özel olarak bir görüşme yaptınız mı? Senden beklentileri neler?

"Evet, Şenol hocamızla da Burak hocamızla da konuşuyoruz. Açıkçası tüm takım ve teknik heyet çok iyi bir iletişimimiz var. Neler yapmam gerektiğini ve benden beklentilerini söylüyorlar bu da benim adıma işimi kolaylaştıran unsurlardan biri. Nitekim beni ve oynadığım futbolu da çok iyi biliyorlar bu yüzden de neler yapabileceğimi öngörüyorlar. Bu yüzden çok hızlı bir şekilde takıma adaptasyonumu sağlamaya çalışıyorlar."