Şampiyonlar Ligi'nde son 11 yılda son 16 Turu'na beş büyük lig haricinde bir takım yükselme başarısı gösteremedi. Bu sezonlarda beş büyük ligin takımları final oynarken, ambargoyu sadece geçtiğimiz sezon yarı finalde yer alan Hollanda ekibi Ajax yıkabildi.

Covid-19 nedeniyle ertelenen UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi heyecanı final maçlarıyla devam edecek.

Marcao ve Abdülkadir Ömür takım arkadaşı oluyor! Marcao ve Abdülkadir Ömür takım arkadaşı oluyor!

Futbolseverler, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nde 8'li finallerde birbirinde heyecanlı maçları izlerken, KPMG Football Benchmark  Avrupa'nın en önemli iki turnuvasının detaylarını ele aldı. Buna göre; Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'ne son 11 yılda Avrupa'nın en büyük beş liginde (İngiltere Premier Lig, İspanya La Liga, İtalya Serie A, Almanya Bundesliga, Fransa Ligue 1) yer alan takımlar damga vurdu.

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde son 11 sezonda ilk kez ‘Son 16 Turu'na beş büyük lig dışında takım çıkamadı. Bu sezonlarda hep beş büyük ligin takımları final oynarken, yarı finalde sadece geçtiğimiz sezon Hollanda ekibi Ajax yer alabilmişti.

Son 11 yılda çeyrek finale ise beş büyük lig dışında dokuz takım çıktı. UEFA Avrupa Ligi'nde bu sezonlar içinde finalde yer alan 20 takımın 6'sı beş büyük lig dışındaydı.