Yeni sezonda transferin en hareketli takımlarından biri olan Galatasaray, Tete transferinde de mutlu sona ulaştı. Sarı-Kırmızılılar, bir süredir görüşmeler yaptığı Tete'yi geçtiğimiz hafta kadrosuna katmıştı. 

Son şampiyon Galatasaray, Shakhtar Donetsk forması giyen ve kontratı 31 Aralık’ta sona erecek olan Tete'yi bonservis bedeli ödemeden aldı. 

Konu ile ilgili KAP'a şu açıklama yapıldı:

Profesyonel futbolcu Mateus Cardoso Lemos Martins ile 4+1 sezon opsiyonlu olmak üzere transferi konusunda anlaşmaya varılmış olup her bir sezon için net 2.800.000 EUR garanti ücret ile toplam 3.100.000 Euro net imza ücreti ödenecektir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

tete-3

Hukuki bir problem görülmedi

FIFA’nın verdiği izinle Rusya-Ukrayna savaşını göstererek kontratını feshetme hakkı bulunan genç yıldızla ilgili yapılan hukuki soruşturma ile, herhangi bir sorun olmadığı tespit edildi.

Shakhtar Donetsk'ten FIFA'ya şikayet

Ukrayna Shakhtar'ın, Brezilyalı oyuncu Tete'nin Galatasaray'a transferini FIFA'ya şikayet ettiği iddia edildi. Ukrayna basınına göre; 31 Aralık 2023'e kadar futbolcu ile anlaşması bulunan Shakhtar, sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetmeye hakkı olmadığı görüşünde. 

Haberde, Galatasaray'ın FIFA'nın Ukrayna Premier Lig takımlarıyla mukaveleleri olan yabancı futbolcuların savaş nedeniyle bu sözleşmeleri tek taraflı olarak askıya alıp, başka takımlara transfer olabileceği kuralına güvendiği belirtildi. 

Shakhtar Donetsk ise Tete'nin savaş sırasında Ukrayna'ya döndüğünü ve bu nedenle FIFA kuralının Brezilyalı futbolcu için geçerli olmadığını belirtiyor. Ukrayna kulübü hukusuz gördüğü bu transfer nedeniyle hem Tete'ye hem de Galatasaray'a yaptırım uygulanmasını istiyor.