banner197

Altınordu'dan bomba iddia

Altınordu'dan geçersiz transfer iddiası...

Altınordu'dan bomba iddia

Kulüpten yapılan açıklama şöyle;

BİLDİĞİNİZ üzere, kulübümüzün eski futbolcuları Salih Kavrazlı ve Atakan Gündüz, Trabzonspor kulübüne hukuka ve mevcut talimatlara aykırı ve geçersiz şekilde transfer edilmişti.

Takip eden süreçte Trabzonspor kulübünce yapılan açıklamaları değerlendirdiğimizde, söz konusu geçersiz işlemler sanki geçerli ve hukuka uygunmuş izlenimi yaratan, hukuka aykırılığı normalleştirme çabası taşıyan açıklamalar olduğunu üzülerek tespit etmiş bulunmaktayız.

Bu konu ile ilgili Türkiye Futbol Federasyonu nezdinde yaptığımız başvurular bulunmaktadır. Hukuka aykırılığın yeni sezon başlamadan önce tespit edilip gerekli yaptırımların uygulanmasını teminen her ne kadar Haziran ayı içerisinde başvuruda bulunulmuş olsa da geldiğimiz nokta itibariyle bu konuyla ilgili henüz bir karar verilememiştir.

Yaşanan hukuksuzluğun dünyadaki örneklerine baktığımızda, İngiltere ve İspanya’daki köklü kulüplerin fahiş miktarda para cezasına çarptırıldığı ve transfer yasağına maruz kaldığını gözlemlemekteyiz. Hatta, bu tarz hukuksuzluklar karşısında sessiz kalan ve sahip olduğu disiplin yetkisini kullanmayarak pasif bir tutum sergileyen federasyonların da FIFA tarafından cezalandırıldığı örnekler de mevcuttur.

Sadece 7 yıl önce kurulan Altınordu Futbol Akademisi, Avrupa standartlarındaki eğitim sistemi sayesinde Cengiz Ünder (Roma), Çağlar Söyüncü (Leicester City), Barış Alıcı (Fenerbahçe), Berke Özer (Fenerbahçe), Alican Özfesli (Medipol Başakşehir) gibi önemli oyuncuları yetiştirmiştir. Altınordu Futbol Akademisi, Genç Milli takımlara en fazla oyuncu gönderen kulüptür. Bugüne kadar 49 oyuncu genç milli takımlarımızın çeşitli yaş kategorilerinde forama giyerken, Çağlar Söyüncü ile Cengiz Ünder ise A Milli Takım düzeyine kadar yükselmiştir.

Altyapısına önem vermeyen kulüplerin, hem sosyal hem profesyonel açıdan altyapısından yetiştirdiği oyuncularıyla marka ve ekonomik değer kuran kulüplerin halini anlaması beklenemez. Trabzonspor kulübünün söz konusu oyuncuları geçersiz transfer etmesiyle alt yapı sistemini bozmakla kalmamış aynı zamanda en önemli gelir kaynağı alt yapıdan yetişen oyuncular olan kulübümüze ekonomik açıdan da zarar vermiştir.

Söz konusu hukuksuzluk karşısında sessiz kalınmaya ve herhangi bir yaptırım uygulanmamaya devam edildiği sürece, benzer eylemler normalleşecek ve hukuksuz yöntem diğer kulüplere de örnek olmaya başlayacaktır.

Önemle tekrar belirtmeliyiz ki, hukukun uygulanmadığı veya adaletin sağlanmadığı sistemlerde yapılan hukuksuz işlemler normalleşmeye ve sistem bozulmaya başlar.

Kamuoyunun dikkatine sunarız.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2019, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER