Süper Lig’in son şampiyonu Galatasaray ile Ziraat Türkiye Kupası’nın son kazanını Fenerbahçe arasındaki Süper Kupa finalinin ne zaman oynanacağı merak konusu oldu. 2023 Aralık ayının son günlerinde Suudi Arabistan’da oynanması planlanan Süper Kupa finali olaylar nedeniyle ertelenmek zorunda kalmıştı. TFF tarafından Süper Kupa finalinin Şubat ayında oynanması teklifi Galatasaray ve Fenerbahçe tarafından reddedildi. Yoğun fikstür nedeniyle maçın ileri bir tarihte oynanmasını isteyen kulüpler, Şubat ve Mart ayı tekliflerini de kabul etmedi. Süper Kupa finalinin bir an önce oynanmasını isteyen TFF ise yeni bir tarih belirlemek için harekete geçti.

18a8c332500b4412920da971a8197a44

Süper Kupa Finali Mart’ta Oynansın Teklifi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından Süper Kupa finalinin en geç Mart ayı içerisinde oynanması isteniyor. TFF, Suudi Arabistan’da meydana gelen olaylardan sonra Süper Kupa finalinin Ocak ayı içerisinde oynanmasını teklif etmişti. Süper Kupa finalinin Samsun’da oynanması içinde yeni bir hamle yapıldı. Galatasaray ile Fenerbahçe ise hem maç tarihi hem de maçın oynanacağı yerle ilgili olarak ret yanıtı vermişti. Süper Lig’de şampiyonluğun en önemli adayları olan Galatasaray ile Fenerbahçe, Süper Kupa finalinin ileri bir tarihte oynanmasını istiyor. Fikstür sıkışıklığı nedeniyle Süper Kupa finalinin Mart ayında oynanmasına sıcak bakılıyor. Süper Kupa finalinin sezon sonuna bırakılması teklifi ise onaylanmadı. Şampiyonluk yarışı içerisinde yer alan iki takımda Süper Kupa finalinin sonucuna göre rakibine psikolojik üstünlüğü vermek istemiyor. Bu yüzden final maçının sonucu kritik önem taşıyor. TFF ise Süper Kupa finalinin bir an önce oynanmasını talep ediyor.

65b8c097925150967e8bb8da

Süper Kupa finali nerede oynanacak?

TFF tarafından Süper Kupa finalinin Samsun’da oynanması teklif edildi. Cumhuriyet’in 100. Yılı sebebiyle Samsun 19 Mayıs Stadyumu’nda final maçının oynanmasının uygun olacağı düşünüldü. Galatasaray ile Fenerbahçe ise farklı bir teklifte bulundu. Süper Lig’in devleri Süper Kupa final maçının deprem bölgesinde oynanması konusunda ortak düşünüyor. Deprem bölgesindeki vatandaşların moral bulması için bu teklifin gündeme getirildiği öğrenildi. TFF tarafından da Süper Kupa maçının deprem bölgesinde oynanması fikri kabul edildi. Lakin, bu seferde deprem bölgesinde yer alan stadyumların zeminleri sorun oldu. Süper Kupa finalinin Adana’da veya Mersin’de oynanması teklifi üzerindeki görüşmeler ise devam ediyor. Hatayspor’un da maçlarında Mersin Stadyumu’nda oynamasından dolayı Mersin öne çıkıyor.