Süper Lig’de 27’nci hafta maçları geride kalırken şampiyonluk yarışı da hız kazandı. Galatasaray, 63 puanla zirvede yer alırken; en yakın rakibi Fenerbahçe ise 54 puanda bulunuyor. Haftayı bay geçecek olan sarı kırmızılı ekip, Ziraat Türkiye Kupası çeyrek final mücadelesinde Başakşehir’e mağlup oldu. Galatasaray-Başakşehir maçının ardından gündemin ilk sırasına hakem tartışmaları yerleşti. Galatasaray camiası tarafından hakem ve var hakeminin kararları nedeniyle mağlubiyet alındığı ileri sürüldü. Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Lale Orta’nın istifası talep edildi.

mhk-lale-orta-yeni-uygulamayi-acikladi-1146857-5

Lale Orta’dan Yayıncı Kuruluşa Müdahale

Hatırlanacağı üzere MHK Başkanı Lale Orta’nın Galatasaray-Kasımpaşa maçından sonra yayıncı kuruluş yetkililerine müdahale ettiği ortaya çıkmıştı. Spor kamuoyunu derinden sarsan bu olayın ardından MHK Başkanı Lale Orta canlı yayına çıkarak açıklamalarda bulundu. Bein Sports’taki Trio programına gönderdiği görüntülerin kamuoyunda yanlış anlaşıldığını ifade eden Lale Orta, ‘’Galatasaray’ın itiraz ettiği pozisyonun farklı bir açısını paylaşmak istedim. Şeffaflık gereğince bunu yaptım’’ ifadelerini kullandı. Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Aydın Özbek tarafından MHK Başkanı Lale Orta’nın açıklamalarının ikna edici olmadığı ve istifa etmesi gerektiği talep edildi. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ise Lale Orta’nın görevden alınmayacağını açıkladı. Lale Orta’nın yayıncı kuruluşa baskı yaptığının ortaya çıkması sonucu istifa eden tek kişi Murat Caner oldu.

super_lig_12kas

Galatasaray-Başakşehir Maçı İsyan Ettirdi

Bein Sports program sunucusu Murat Caner, MHK Başkanı Lale Orta’nın programa baskı yapması sonucu istifa etti. Murat Caner’in ardından bir istifa haberi daha geldi. Bein Sports program yorumcusu Tugay Kerimoğlu’nun da istifa ettiği ortaya çıktı. Tugay Kerimoğlu’nun yayıncı kuruluştan ayrılmasına neden olarak Galatasaray Başakşehir maçı gösterildi. Galatasaray’ın ve Milli Takımın eski futbolcusu Tugay Kerimoğlu’nun bein sports’ta adaletsiz bir ortam olduğu gerekçesi ile ayrıldığı öğrenildi. Galatasaray’a karşı yapılanların bardağı taşırdığını belirten Tugay Kerimoğlu’nun bu adaletsizliğe ortak olmamak için istifa kararı aldığı öğrenildi. Galatasaray yönetiminin ise hem TFF hem de yayıncı kuruluştaki yetkililer ile görüşerek adalet talebini yinelemesi bekleniyor.