Spor Toto Süper Lig’de yeni sezonun başlamasına sayılı günler kala en çok konuşulan kurum TFF. İlk olarak 1959 yılı öncesi şampiyonluklarının değerlendirilmesi için özel bir komisyon kurulması kararı verildi. TFF’nin yeni gündemi ise yabancı kuralı oldu. TFF’nin yabancı kuralını 9+2 olarak değiştirmesi bekleniyordu. İşte yabancı kuralıyla ilgili son durum... 

Trendyol Süper Lig ve Trendyol 1. Lig 2023-2024 sezonu fikstürünün çekimi öncesi Türkiye Futbol Federasyonu, yeni sezonda uygulanacak müsabaka statüsünü açıkladı. TFF'nin yaptığı açıklamaya göre geçen sezon uygulanan 8+3 yabancı kuralı bu sezon da devam edecek. 

2023-24 Süper Lig Müsabaka Statüsü'ne göre: 

-Türk Milli Takımı'nda oynama uygunluğu bulunmayan en fazla 14 futbolcuyla sözleşme imzalanıp, tescil ettirilebilirler. Eğer 14 futbolcu hakkı da kullanılırsa, en az 1'inin 01.01.1999 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olması zorunludur.

-14 yabancı futbolcuya ek olarak Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ülkelerinin vatandaşı olan en fazla 1 futbolcu ve Türkiye A Milli Futbol Takımında oynama uygunluğu bulunmamakla birlikte Türk Vatandaşlığı veya mavi kart sahibi olan en fazla 1 futbolcu ile de sözleşme imzalayabilir ve tescil ettirerek A Takım Listesine yazabilirler.

-Sahada aynı anda en fazla 8 yabancı futbolcu oynayabilecek. Buna ilaveten Türki Cumhuriyetler vatandaşı veya mavi kart sahibi olan futbolculardan en fazla 1'i maç kadrosunda yer alabilir, sahada müsabakaya devam eden kadroda bulundurulabilir.

1959 Öncesi Şampiyonluk Tartışması

Türkiye Futbol Federasyonu 22 Haziran 2023 tarihinde seçime gitti. Mevcut başkan Mehmet Büyükekşi’nin tek aday olarak katıldığı Olağan Seçimli Genel Kurulu’nda Beşiktaş dışındaki kulüplerin desteğini aldı. Yeniden TFF Başkanı seçilen Mehmet Büyükekşi hedeflerinin Türk futbolunu ileriye taşımak olduğunu açıklamıştı. Geçtiğimiz sezon 1959 yılı öncesi şampiyonlukların değerlendirilmesiyle ilgili bir konunun gündemlerinde olmadığını belirten Başkan Mehmet Büyükekşi fikir değiştirdi. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün logo değişikliği yapmasının ardından 5 yıldız tartışmaları şiddetlenmişti.

TFF tarafından yapılan son açıklamada, "Türk futbolunun acil çözüm bekleyen konularına ilişkin çözüm odaklı bir anlayışla somut adımlar atmayı sürdüren Türkiye Futbol Federasyonumuz tarafından, 1959 yılında Türkiye 1. Futbol Ligi olarak başlayan ve Süper Lig olarak devam eden ligin, 1959 öncesi ve sonrasındaki başarı kriterleri ile resmî statüsünü değerlendirmek üzere özel bir komisyon oluşturulmasına karar verilmiştir’’ ifadeleri kullanıldı.