TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ve MHK Başkanı Sabri Çelik MHK Yaz Semineri açılış töreninde konuştu. 

Hakem tartışmalarıyla ilgili konuşan TFF başkanı Mehmet Büyükekşi, bu sezon algıyı olumluya çevirmek istediklerini ifade etti ve yapılacak yeniliklerle ilgili bilgi verdi. 

Büyükekşi, "Son dönemde Türk hakemleri, hiç olmadığı kadar tartışmaların odağında kaldı. Bu sezon bunları olumluya döndüreceğiz. Prensip olarak yabancı hakem getirme taraftarı değiliz" dedi. 

Hakemlere 10 ayrı psikoteknik testlerin yapıldığını söyleyen Büyükekşi, "Bunlar Üniversite hocalarımız tarafından ayrı ayrı analiz edilecek. Hakem atamalarında da modern yazılımlardan faydalanarak insan inisiyatifini azaltacağız" ifadelerini kullandı.

hakem

"İHTİYAÇ HALİNDE YABANCI VAR HAKEMİ GELEBİLİR"

Sahada görev yapan hakemlerle VAR'da görev yapanları ayırdıklarını ifade eden Büyükekşi, "VAR ve saha hakemlerini ayırma kararı aldık. Prensip olarak yabancı hakem getirilmesi değil, ihtiyaç olması durumunda VAR hakemi getirilmesi kararı aldık.Hakemlerimizin bu konuda çok daha iyi deneyimleri olacaktır. Her hakem kendi alanında uzmanlaşacak. VAR hakemi ile saha hakemi arasında ücret olarak da fark vardı. Bunu da ortadan kaldırıyoruz" şeklinde konuştu.

HAKEM ÜCRETLERİ ARTTI

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ayrıca hakemlerin ücret zamlarında önemli iyileştirmeler yaptıklarını belirtti. Büyükekşi, "Birlikte yepyeni standartlar inşa edeceğiz. Bunu yaparken teknolojiden azami şekilde istifade edeceğiz. Böylece haksız eleştirilere karşı hakemlerimizi koruyacağız" sözleriyle müjdeyi açıkladı.