Türkiye Futbol Federasyonu, 2022-2023 sezonundan itibaren 1. Lig'de Play-Off Sisteminin değiştirilmesi yönünde bir karar verdi.

Yeni kurallar doğrultusunda Ligi 3,4,5,6 ve 7. sırada tamamlayan takımlar, play-off'a katılma hakkı elde edecek. Ligi 3. sıradan tamamlayan takım ise direkt olarak play-off finalinde mücadele edecek.

TFF'den yapılan açıklamaya göre sezon sonunda ligi ilk iki sırada bitiren kulüplerin direkt olarak Süper Lig 'e çıkacağı 1. Lig'de Play-Off Sistemi şu şekilde uygulanacak: 

  • Ligi 3, 4, 5, 6 ve 7. sırada bitiren takımlar Play-Off müsabakalarına katılma hakkı kazanır.
  • Ligi 3. sırada bitiren takım doğrudan Play-Off Finaline yükselir. 
  • Ligi 4. sırada bitiren takım ile 7. sırada bitiren takım, 5. sırada bitiren takım ile ise 6. sırada bitiren takım eşleşir. Müsabakalar, 4. ve 5. takımların sahasında tek maç eleme usulüne göre oynanır. 
  • Bu müsabakaları kazanan takımlar, ilk maç ligi daha alt sırada bitiren takımın sahasında olacak şekilde, çift maç eleme usulüne göre karşılaşırlar ve bu müsabakalar sonucunda kazanan takım ikinci finalist olarak Play-Off Finaline yükselir. 
  • Play-Off Finali tarafsız sahada tek maç eleme usulünü göre oynanır. Kazanan takım Spor Toto Süper Lig'e yükselecek 3. takım olur.

(FANATİK)