banner197

MHK'dan devrim niteliğinde uygulama!

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu devrim niteliğinde bir ilke imza atıyor. Kurul, kısa adı HAGESİS olan Hakem Gelişim Sistemi'ni Haziran ayında uygulamaya geçirecek.

MHK'dan devrim niteliğinde uygulama!

Merkez Hakem Kurulu teknoloji yardımıyla hakemlerin performansını yükseltecek. Kurul, bunu kısa adı HAGESİS olan Hakem Gelişim Sistemi'yle gerçekleştirecek.

Bundan böyle hakemler bir cep telefonu uygulamasıyla fizik, kondisyon, kural bilgisi, beslenme, yaşam tarzı ve psikolojik açıdan takip edilecek.

Yazılımına bir yıl önce başlanan HAGESİS, alanında dünyada bir ilk olacak. Üç aşamada devreye girecek proje haziran ayında kullanılmaya başlanacak. HAGESİS'le hakemlere yöneteceği maçın takımlarının bilgileri ve görüntüleri otomatik olarak gönderilecek.

Hakemlere ayrıca takımların duran topları nasıl kullandığı, hücum şekilleri, aldatmayı alışkanlık haline getiren oyuncular ve penaltılar gibi önemli bilgiler verilecek. Böylece hakemlerin yöneteceği karşılaşmaya en iyi şekilde hazırlanması düşünülüyor.

Uygulama doğrultusunda her hakeme özel antrenman programı da hazırlanacak. Hakemler bu projeyle günde en az 12 saat takip edilmiş olacak. 

Kaynak: TRT SPOR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER