Türkiye futbol kamuoyu tansiyonu yüksek günler yaşamaya devam ediyor. Süper Lig’in devleri Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’da şampiyonluk hedefi belirlendi. Avrupa Kupaları’nda da ülkemizi temsil edecek ezeli rakipler, transfer dönemine de damga vurmayı başardı. Anadolu kulüpleri ise oyuncu kadrolarını güçlendirerek şampiyonluk yarışının içerisinde yer alacaklarının sinyalini verdi. Ziraat Türkiye Kupası’nı müzesine götürmek ve Süper Lig’i üst sıralarda tamamlamak isteyen Anadolu kulüpleri arasındaki rekabette arttı. TFF ise yeni sezon öncesinde tartışmaların odak noktasına yerleşti.

6462585e80a0331d80956784

1959 Öncesi Şampiyonluk Tartışması

Türkiye Futbol Federasyonu 22 Haziran 2023 tarihinde seçime gitti. Mevcut başkan Mehmet Büyükekşi’nin tek aday olarak katıldığı Olağan Seçimli Genel Kurulu’nda Beşiktaş dışındaki kulüplerin desteğini aldı. Yeniden TFF Başkanı seçilen Mehmet Büyükekşi hedeflerinin Türk futbolunu ileriye taşımak olduğunu açıklamıştı. Geçtiğimiz sezon 1959 yılı öncesi şampiyonlukların değerlendirilmesiyle ilgili bir konunun gündemlerinde olmadığını belirten Başkan Mehmet Büyükekşi fikir değiştirdi. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün logo değişikliği yapmasının ardından 5 yıldız tartışmaları şiddetlenmişti.

TFF tarafından yapılan son açıklamada, "Türk futbolunun acil çözüm bekleyen konularına ilişkin çözüm odaklı bir anlayışla somut adımlar atmayı sürdüren Türkiye Futbol Federasyonumuz tarafından, 1959 yılında Türkiye 1. Futbol Ligi olarak başlayan ve Süper Lig olarak devam eden ligin, 1959 öncesi ve sonrasındaki başarı kriterleri ile resmî statüsünü değerlendirmek üzere özel bir komisyon oluşturulmasına karar verilmiştir’’ ifadeleri kullanıldı.

thumbs_b_c_cd5bdde142a64a5f7e9f5a0fab4fd5c1

Yabancı Kuralı Değişecek Mi?

1959 yılı öncesi şampiyonluklarının değerlendirileceği özel komisyonunun kurulacağı açıklamasının ardından yabancı oyuncu sınırında değişiklik yapılacağı iddiaları gündeme geldi. TFF tarafından geçtiğimiz günlerde mavi kart sahibi oyuncuların Türk statüsünde oynayabileceği açıklanmıştı. Yeni tartışmanın hedefinde ise 8+3 olan yabancı kuralının 9+2 olarak güncelleneceği yer aldı. Futbol severler arasında konuyla ilgili tartışmaların büyümesi TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin yeni bir açıklama yapmasına neden oldu. Başkan Mehmet Büyükeşi, yabancı kuralının değişmeyeceğini açıkladı. TFF ve Kulüpler Birliği arasındaki son toplantıda yabancı kuralının 8+3 olarak devam etmesine karar verdiğinin altını çizdi. Futbol kamuoyu ise Başkan Mehmet Büyükekşi’nin açıklamasından tatmin olmadı. Zira, kulüplerin yabancı kuralıyla ilgili değişiklik yapılması talebi devam ediyor.