Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından rezerv lig’in kurulacağı açıklandı. Peki, rezerv lig nedir? Rezerv Lig’de kaç takım yer alacak? Rezerv Lig takımlarında yabancı futbolcular oynayabilecek mi? Süper Lig ve Rezerv Lig maç fikstürleri nasıl belirlenecek? İşte detaylar…


Türkiye futbol kamuoyunun uzun zamandır gündeminde bulunan Rezerv Lig için gerekli adımlar atıldı. TFF tarafından Rezerv Lig kurulmasına onay verildi. Süper Toto Süper Lig’de mücadele eden 19 takımın katılacağı yeni sistemin detayları da belli oldu. 2022/23 sezonu ile birlikte Rezerv Lig mücadeleleri de başlayacak. Süper Lig’de müsabakaları A Takım olarak değerlendirilirken; Rezerv Lig için B Takımı veya alt takım ibaresi kullanılacak.Rezerv Lig, A Takımda forma şansı bulamayan oyuncular için önemli bir fırsat sunuyor. Aynı zamanda altyapıdaki oyuncuların da kendilerini göstermeleri için gerekli imkan tanınıyor. Oyuncu yetiştirmek ve gelişim gösterilmesini sağlamak amacıyla kurulan Rezerv Lig, Süper Lig maçlarıyla paralel şekilde ilerleyecek. 

Rezerv Lig maçları ne zaman oynanacak?

Türkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulu tarafından alınan karara göre Rezerv Lig maçlarının Süper Lig maçları ile aynı gün içerisinde oynanacağı açıklandı. Süper Lig maç fikstürüne göre Rezerv Lig maçları belirlenecek. Rezerv Lig maçlarının A Takım maçlarından önceki bir saatte oynanmasına karar verildi. Sadece Süper Lig’de yer alan takımların katılabileceği açıklandı. 

Rezerv Lig’de hangi futbolcuların oynayabileceği sorusu da yanıtlandı. A Takım listesinde bulunan oyuncuların katılım hakkı bulunduğu belirtildi. Bilindiği üzere Süper Lig takımlarının yerli ve yabancı futbolculardan oluşan 35 kişilik oyuncu kadrosu yapma hakkı bulunuyor. Ayrıca, A Takım ve Rezerv Lig takımı arasında oyuncu geçişleri için herhangi bir kısıtlama getirilmedi. Lakin, maçların aynı gün içerisinde oynanması kararı kadro oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bir husus olarak öne çıkarıldı. Rezerv takımda maça çıkan bir oyuncu aynı gün oynanacak olan Süper Lig maçında forma şansı yakalayamayacak. TFF tarafından Rezerv Lig’in resmi statüde yer alacağı açıklandı. Sezon sonunda şampiyonluk kupasına ulaşan takım maddi ödül alacak.