Galatasaray'ın transferin son gününde Rapid Wien'den 6 milyon Euro karşılığnda kadrosuna kattığı Yusuf Demir'in yerli statüsünde yer alıp almayacağı konusu kamuoyunda büyük tartışmalara yol açmıştı. Galatasaray cephesinden başkan Dursun Özbek ve teknik direktör Okan Buruk, Yusuf Demir'in yerli statüsünde oynaması gerektiğini belirtmişti.

Konuya ilişkin TFF'nin resmi sitesinden bir paylaşım yapıldı. 

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ise Yusuf Demir konusunda gereken başvuruların yapılacağını söylemişti. Başkan Özbek, "Yusuf Demir evladımız. Genç yaşta Avrupa'nın dikkatini çekmiş ve Barcelona gibi dünya devi takımına transfer olmuş. Her kategoride oynamış. Yusuf Demir'in Galatasaray'da olması bizim için bir kıvanç kaynağı. Yusuf Demir'i Türk futboluna kazandıralım derken çok böyle acayip bir laf etmiş mi oluyoruz. Elbette çalışma gerektiriyor. Elbette, bazı kuralların TFF ve FIFA'da değişmesi gerekir. Bu kurallar kendi kendine mi değişecek. Türkçe konuşamayan oyuncular Türk statüsünde oynuyor. Bunlar dururken, Yusuf'un Türk olarak oynayamaması üzücü."  demişti.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ise Yusuf Demir konusunda gereken başvuruların yapılacağını söylemişti. Başkan Özbek, "Yusuf Demir evladımız. Genç yaşta Avrupa'nın dikkatini çekmiş ve Barcelona gibi dünya devi takımına transfer olmuş. Her kategoride oynamış. Yusuf Demir'in Galatasaray'da olması bizim için bir kıvanç kaynağı. Yusuf Demir'i Türk futboluna kazandıralım derken çok böyle acayip bir laf etmiş mi oluyoruz. Elbette çalışma gerektiriyor. Elbette, bazı kuralların TFF ve FIFA'da değişmesi gerekir. Bu kurallar kendi kendine mi değişecek. Türkçe konuşamayan oyuncular Türk statüsünde oynuyor. Bunlar dururken, Yusuf'un Türk olarak oynayamaması üzücü." ifadesini kullanmıştı.

TFF’nin yayınladığı 2022-2023 Futbol Sezonu İlan Edilmesi Gereken Hususlar başlıklı belgeye göre; “A Takım Listesinde yer alacak en az 14 futbolcunun, Türkiye A Milli Futbol Takımında oynama uygunluğuna sahip futbolcu olması zorunludur. Bu kuralın ilk olarak yürürlüğe girdiği 15 Haziran 2015 tarihinden önce başka ülke A Milli Futbol Takımlarını tercih etmiş futbolcular açısından Türkiye A Milli Futbol Takımı'nda oynama uygunluğu şartı aranmaz”  ifadesinde bulundu.