UEFA Kulüp Finansal Kontrol Kurulu tarafından 1 yıl Avrupa'dan men edilen Süper Lig ekibi Trabzonspor'un Uluslararası Spor Tahkim Kurulu'na yaptığı başvuru sonrasında ilk duruşma dün Lozan'da gerçekleştirildi.

Bordo Mavili kulübü, İsviçre'deki hukuk bürosunun yanı sıra telekonferans ile toplantıya katılan Başkan Ahmet Ağaoğlu ve Hukuk Kurulu Başkanı Avukat Eda Lermi Zorer de temsil etti.

Sabah'ta yer alan habere göre; 6.5 saat süren duruşmada ilk olarak CAS hakimi, UEFA Kulüp Disiplin Kurulu'ndan verdiği cezanın nedenlerini detaylı şekilde açıklamasını istedi. Hakim ardından Trabzonspor'a üç yıl önce imzalanan anlaşmaya neden uyulmadığı sorusunu yönelttiği ifade edildi.

Karadeniz ekibinin hukuk ekibi ise uzun uğraşlar sonucunda hazırlanan yaklaşık 30 sayfalık savunmada gerekçeleri tek tek açıkladığı belirtiliyor.

Savunmada özellikle eski Başkan Muharrem Usta ile yapılan anlaşma sonrasında kulübün yükümlülükten kurtulduğu, son dönemdeki harcamalarında azalmaya gittiği, sponsorluklarla önemli gelirler elde ettiği ve tribün gelirlerinin de ciddi şekilde arttığını belirtildi.

Bu nedenlerle Trabzonspor'un ekonomik olarak çok iyi bir duruma geldiği, Bankalar Birliği ile yapılan anlaşma sonrasında ise futbolculara, menajerlere ve herhangi bir kulübe borcun dahi bulunmadığı ifade edildi.

Kaynak: Goal.com