UEFA Finansal Fair-Play ve Bankalar Birliği anlaşmasını önemli kılan Trabzonspor, sezon başında takımdan ayrılan oyuncular, transfer edilen oyuncuların maliyetini karşılamıştı. Gidenlerden 18.5 milyon Euro gelir sağlayan Bordo Mavili takım, gelen oyunculara ise 18.8 milyon Euro'yu taksit şeklinde ödeme yapıyor. Ara transferde ayrılması muhtemel oyuncular üzerinde duracak olan Karadeniz devinin fırsat transferi için ayrımış olduğu bütçeyi kullanacağı ifade edildi.

Finansal Fair-Play'dan dolayı UEFA'nın Türkiye'de yakından izlediği kulüpler içerisinde olan Trabzonspor, transferde mali tabloya büyük önem veriyor. Trabzonspor, 2022-2023 sezonu transfer sürecindeki hamleleriyle de bu duruma uyumlu ve eşit bir politika izledi. Karadeniz ekibinde giden oyunculardan elde edilen gelirin, kadroya dahil edilen yeni oyuncuların maliyetini karşılaması da bu politikanın titizlik ile uygulamaya sokulduğunun bir göstergesi olarak dikkatleri üzerine çekti.

Yollar ayrılan Ahmetcan Kaplan'dan 9.5 milyon, Cornelius'tan 6 milyon, Berat Özdemir'den 2 milyon 400 bin, Erce Kardeşler'den 400 bin ve Flavio'dan da 195 bin Euro gelir el eden Karadeniz ekibinin adı geçen  transferlerden toplamda 18 milyon 495 bin Euro gibi bir bedeli kasasına koyacağı belirtildi.

Bordo Mavili kulüp, transfer sürecinde renklerine bağladığı Trezeguet, Eren Elmalı, Enis Bardhi, Umut Bozok, Bartra, Doğucan Haspolat, Maxi Gomez, Lahtimi ve Naci Ünüvar için ise kulüplerine 18 milyon 800 bin Euro'yu taksitler şeklinde ödemelerini yapmakta.

Trabzonspor, diğer transferleri Gbamin, Denswill, Larsen ve Yusuf Yazıcı için ise yalnızca maaşlarını ödüyor.

kaynak: HaberTürk