banner197

Avrupa Ligi'nde Var kullanılmaya başlanacak

UEFA, bu sezon UEFA Avrupa Ligi eleme turlarından itibaren bu prganizasyonda da Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin kullanılacağını açıkladı.

Avrupa Ligi'nde Var kullanılmaya başlanacak

UEFA Avrupa Ligi'nde de Video Yardımcı Hakem sisteminin kullanılması kararı geçtiğimiz eylül ayında Slovenya'nın başkenti Ljubljana'da toplanan UEFA İcra Kurulu tarafından alınmıştı.

VAR sisteminin 20 Şubat’taki eleme mücadelelerin itibaren bu sezon Avrupa Ligi’ndeki tüm maçlarda kullanılacağı duyuruldu.

UEFA Hakem Komitesi Başkanı Roberto Rosetti, konuyla ilgili yaptığı açıklamada VAR sisteminin çok önemli bir futbol projesini olduğunu vurgularken şu ifadeleri kullandı; “Artık Avrupa Ligi’nde de VAR sistemi olacağı için çok mutluyuz. Hakemlerin doğru kararları vermesinde çok önemli rolü olacaktır” 

VAR sisteminin bugüne kadar UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarında ve play off turlarında toplamda 108 mücadelede kullanıldığını belirten komite başkanı Rosetti, “Toplamda 27 hakem kararı VAR vasıtasıyla düzeltildi. Her dört maçta bir kez hakem kararının VAR ile değiştiği görülüyor. Bu sayının bu kadar az olması hakemlerimizin de kalitesini yansıtıyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Goal.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER