İngiltere Premier Lig'de ara transfer döneminin en hareketli takımı Chelsea'nin hamleleri, UEFA'yı harekete geçirdi.

Şu ana kadar ara transfer döneminde Mykhaylo Mudryk, Benoit Badiashile, Noni Madueke, Andrey Santos ve David Datro Fofana'yı renklerine bağlayan İngiliz ekibi, bu transferlere yaklaşık 170 milyon sterlin ödeme yaptı.

Atletico Madrid'den kiralanan Joao Felix içinse 11 milyon sterlin kiralama bedeli ödendiği açıklandı.

Ara transferde yaptığı bu hamlelerde Chelsea, oyuncularla uzun süreli sözleşmeler imzalamayı tercih etti.

Son transfer Mykhaylo Mudryk ile 8.5, Benoit Badiashile ve David Fofana'yla 6.5, Noni Madueke ile ise 7.5 yıllık anlaşma sağlandı.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre; Premier Lig devi Chelsea'nin bu stratejiyi seçip bonservis bedellerini uzun yıllara yayarak Finansal Fair Play kurallarına takılmamayı planladığı ifade edildi.

BBC'de yer alan haberde ise; UEFA'nın diğer kulüplerin de bu strateji seçmemesi için FFP kurallarında değişikliğe gitmeye hazırlandığı ve bonservis bedelini sadece ilk 5 yıla yayabileceği bir düzenleme yapacağı iddia ediliyor.

Öte yandan buna ek olarak takımların daha uzun süreli sözleşme yapmasının önünde herhangi bir kural olmayacağıda haberin detaylarında yer aldı.

Yeni kuralların bu yaz uygulamaya gireceği ve geriye dönük uygulanmayacağı da belirtiliyor.

Chelsea'nin ara transfer dönemi ve geçtiğimiz yaz transfer dönemindeki yaptığı hamlelerle harcamaları 450 milyon sterline yaklaştı.

Kaynak: Ntv Spor