UEFA, 22/23 sezonunda Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Konferans Ligi'nde dağıtacağı para ödüllerini açıkladı. Ülkemizi Devler Ligi'nde temsil edecek olan Trabzonspor ve Fenerbahçe'nin kazanacakları paralar da belli oldu. UEFA'dan yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz sezon verilen ödülü miktarlarında bir değişiklik yok.

Buna göre, Şampiyonlar Ligi'nde, gruplara kalan takım 15,64 milyon euro kazanacak.

Gruplarda alınacak her galibiyet 2,8 milyon euro. Beraberlik halinde ise 930 bin euro kasaya konacak.

Turnuvada Son 16 Turu'na kalan ekipler 9,6 milyon, çeyrek finalistler 10,6 milyon, yarı finalistler 12,5 milyon ve finalistler de 15,5 milyon euro kaznacak.

Play-Off'a teselli ödülü 5 milyon euro

'Devler Ligi'ne play-off etabında veda eden takımlara, 5'er milyon euro teselli ödülü verilecek. trabzonspor-1

TRABZONSPOR NE KAZANACAK?

Örneğin, Süper Lig şampiyonu olarak Şampiyonlar Ligi'ne giden Trabzonspor, turnuvaya play-off turundan dahil olacak. Bordo-mavili takım bu turu geçip gruplara kalırsa 15.64 milyon euro katılım parası kazanacak. Gruplara kalamaması durumunda ise 5 milyon euro para alarak Avrupa Ligi'nde yoluna devam edecek.fener-1-1

FENERBAHÇE NE KADAR KAZANACAK?

Süper Lig ikincisi olan Fenebahçe ikinci ön elemeden turnuvaya başlayacak. Sarı-lacivertliler 3 rakibi eleyip gruplara  kalırsa 15,64 milyon euro ödül alacak. Ancak play-off'a kadar gelip bu turda elenirse 5 milyon euroyla teselli bulacak.

Katsayı ödülünde 1 pay/hisse bedeli 1,137 milyon euro

Turnuvaya katılan 32 takım, son 10 yıllık performanslarına göre sıralanır ve en üstteki takım 32 hissenin (32 X 1,137 milyon euro) sahibi olur.

Sıralama ve ödül miktarı ters orantılı şekilde aşağıya doğru devam eder ve en alttaki takım, 1 hisselik (1,137 milyon euro) kazanç elde eder.

Son 10 yıllık klasmanda Fenerbahçe 55, Trabzonspor 125. sırada yer alıyor.

Gruplarda mücadele etme hakkı kazanan 26 takım içinde Trabzonspor ve Fenerbahçe'nin geçebildiği takım bulunmuyor.uefa

Türkiye'nin market geliri yaklaşık 3 milyon euro

UEFA, elde ettiği yayın, reklam gibi gelirleri bir havuzda toplayıp, gruplara kalan takımlara, ülkesinin bu gelire katkısı oranında paylar dağıtıyor.

Türkiye'nin bu pastaki payı ise 3 milyon euro civarında. Bu para, Türkiye’den turnuvaya katılan takımlar arasında şu şekilde bölüştürülür:

- Trabzonspor ve Fenerbahçe gruplara kalırsa 3 milyon euro, yüzde 55-yüzde 45 oranında paylaştırılır. Büyük hisse şampiyon takıma gideceğinden, Trabzonspor 1,65 milyon euro, Fenerbahçe ise 1,35 milyon euro kazanır.

- İki takımdan biri gruplara kalırsa, 3 milyon euronun yüzde 90'ını (2,7 milyon euro) gruplara kalan takım, yüzde 10'unu (300 bin avro) elenen takım alır.

Bir başka deyişle, iki takımdan birinin elenmesi halinde, gruplara kalan takım 1 milyon euroluk ekstra kazanç sağlar.

Avrupa Ligi ve Konferans Ligi'ne az para

Avrupa Ligi ile Konferans Ligi para ödülleri, Şampiyonlar Ligi'ne göre çok daha düşük.  

Yeni sezonda Avrupa Ligi'ne katılan ekipler, gruplara katıldıklarında 3,63 milyon euro,  Konferans Ligi'nde 2,94 milyon euro kazanacak. Avrupa Ligi'nde bir galibiyetin değeri 630 bin euroyken, Konferans Ligi'nde bu ödül 500 bin euro.