Spor Toto Süper Lig'de gelecek sezon yabancı kuralının değişeceği iddia edildi. Şu anda 14 yabancı oyuncuyu kadrolarında bulundurma hakkı olan kulüplerin bundan sonra en fazla 10 yabancı futbocluyla sözleşme imzalayabilecekleri ve 6'sını aynı anda ilk 11'de oynatabilecekleri iddia edildi. Kulüpler Birliği Başkan Yardımcısı ve Kayserispor Başkanı Erol Bedir konuyla ilgili A Spor'da açıklamalarda bulundu. 
 
Kulüpler Birliği'nde şu ana kadar konuyla ilgili bir çalışmanın önlerine gelmediğini belirten Erol Bedir, "Yabancı kuralıyla ilgili Kulüpler Birliği'nde bize ulaşmış bir taslak yok. Fakat kulüplerin ekonomik sorunları nedeniyle yabancı sayısı zaten kendiliğinden azalacaktır. İstediği paraları alamayan yabancılar zaten Türkiye'den gidecektir. Çünkü onlar para kazanmaya geliyor. 

Bizim 10 yabancımız var. 8'inin sözleşmesi sezon sonunda bitecek ve ben bunların 6-7 tanesiyle zor anlaşırım. +2, -2 gibi şeyler bana göre mantıklı değil. Bütçeyi sınırlarsanız ve kriterleri belirlerseniz tersliğe de imkan vermemiş olursunuz. Aynı kalitede 2 yabancı oyuncuyu aynı paraya getirebilecekken, sınırlama koyarak yerli oyuncuların fiyatlarını yukarı çekmiş olursunuz. Bu da yanlış olur. Biz öncelikle yapılandırmamızı yapalım. Sayı kendiliğinden oturur. Sınır getirilecekse tribünde, kulübede diye olmaz. Kaç yabancı varsa hoca istediğini oynatmalı." ifadelerini kullandı. 
 
Süper Lig'de yeni yabancı kuralı nasıl olacak?

3 yıldır uygulamada olan yabancı kuralında takımlar 28 kişilik kadrolarında en az 14 yerli oyuncuya yer vermek zorunda. Kulüpler en fazla 14 yabancı oyuncu transfer edebilirken, bunlardan 12'Si doğrudan maç kadrosunda yer alabiliyordu. Sabah'ın haberine göre; düşünülen yeni kural 6+2+2 olacak. Kulüpler toplamda 10 yabancı futbolcuyla sözleşme imzalayabilecek ve bunların 6'sı aynı anda ilk 11'de mücadele edebilecek. 2 futbolcu yedek kulübesinde, 2 futbolcu da tribünde oturacak. TFF'nin bu kuralı devreye sokmak için kulüplerin yabancı futboclulara tazminat ödemeden yolları ayırmasını bekleyeceği ifade edildi. Federasyonun bu konuda da araştırma yaptığı ifade edildi. Sezon sonunda 90 futbolcunun sözleşmesinin sona erecek olması nedeniyle kuralın yeni sezonda devreye sokulabileceği belirtiliyor.