YASİN SÜLÜN: YASİN SÜLÜN RÖPORTAJI


Türk futbolu ve Beşiktaş'ın sevilen oyuncusu Yasin Sülün ile yaptığımız çok özel röportaj sizlerle...

'' Ben küçük yaşlardayken yeteneğimin farkında değildim. ''


Futbola her çocuk gibi mahalle arasında Sarıyer Rumeli Kavağı’nda futbol oynayarak başladım.Şimdilerde mahalle aralarında futbol oynanmasada bizler 4-5 maç oynuyorduk. Ben küçük yaşlardayken yeteneğimin farkında değildim. Futbol oynadığımız abilerimiz benim futbolumu beğeniyormuş. Daha sonra Fatih ve Gökmen abilerim Beşiktaş’da oynar mısın ? teklifiyle bana teklifde bulundular. Daha sonra teklifi kabul ederek babamla birlikte idmanlara giderek Beşiktaş kariyerim başlamış oldu.Benim Beşiktaş kulübünde ilk lisansım 12 yaşında çıktı. Beşiktaş’da hemen hemen her kategoride forma giydim . En son paf takımında kaptanlık yaptım. 19 yaşındaykende Toschak beni A takım kadrosuna dahil etti. A takıma yükseldikden sonra profesyonel futbol kariyerim başlamış oldu.

'' Nihat belkide Beşiktaş’dan erken ayrılmasaydı efsane olamasak bile Nihat- Yasin ikilisi Beşiktaş kulübüne daha fazla hizmet ederdik. ''

Metin – Ali – Feyyaz üçlüsü çok büyük üçlüydüler. Metin – Ali – Feyyaz’dan sonra başka bir üçlü gelir mi bilemiyorum. Onlar başka bir efsane . Onlardan sonra Yasin – Tümer – Aydın üçlüsü basın tarafından yazılsada ben kendimi efsane üçlünün yerine koyamam. Ben kendimi Sergen ve Tümer’in yanınada koymuyorum. Onlarda farklı oyunculardı. Nihat , Aydın , Mesut , Savaş ve benimde olduğum altyapıdan gelen jenerasyon iyi bir uyum sağlamıştık. Ben ve Nihat daha fazla forma şansı bulduk. Nihat belkide Beşiktaş’dan erken ayrılmasaydı efsane olamasak bile Nihat- Yasin ikilisi Beşiktaş kulübüne daha fazla hizmet ederdik.


'' Belkide çok büyük bir oyuncu olamadım fakat 100. Yılda şampiyon olmuş kadroda yer aldığım için çok mutluyum ver gururluyum. ''


Her futbolcuya sorsanız , 100. – 200 . yıllarda forma giymek isterler. Çünkü o kulübün tarihine adınızı yazdırabilme şansını yakalıyorsunuz. Belkide çok büyük bir oyuncu olamadım fakat 100. Yılda şampiyon olmuş kadroda yer aldığım için çok mutluyum ver gururluyum. O senelerde bu büyük başarıyı genç olduğumuzdan dolayı anlamıyoruz fakat yaş ilerledikçe ne kadar önemli bir başarı elde ettiğimizin farkına varıyoruz. Ne mutlu ki bana Beşiktaş kulübü beni bu yerlere getirdi. Allah razı olsun Beşiktaş kulübünden. Bizlerde küçükde olsa Beşiktaş kulübüne adımızı yazdırabildiysek ne mutlu bizlere.'' Süleyman Seba bizler için gökteki yıldız gibiydi. Süleyman başkanımıza ulaşmak zordu. ''

Süleyman Seba bizler için gökteki yıldız gibiydi. Süleyman başkanımıza ulaşmak zordu. Sert bir yapısı vardı fakat babacan bir insandı. Tanıdıkça , içine girdikçe onun çok iyi bir insan olduğunu öğrendik. Hem bana hem takım arkadaşlarıma çok destek oldu ve her zaman arkamızda durdu. Bizlere her zaman altyapıdayken Beşiktaş’ın geleceğinin bizler olduğunu söylerdi. Başkanımızın mekanı cennet olsun. Başkanımızla çalıştığım için mutluyum ve guruluyum. Onu tanıdığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.


'' Şuan da teknik direktörlük için kimseyi örnek almıyorum . ''

Şuan da teknik direktörlük için kimseyi örnek almıyorum. Kafamda şuan da sadece parçalar var . Çalıştığım hocaların hepsinden bir şeyler öğrendim. Benim ilk hocam Toschak ‘dan bazı şeyler aklıma geliyor. Daumla çalıştım, onun farklı bir sistemi var. Feldkampla çalıştım , Alman disipli çok farklı. Lucescu ile çalıştım.Lucescu’nun sistemi aklımda daha çok yer almıştır. Lucescu’nun idmanları , oyun sistemi ve oyuncuya verdiği mesaj daha farklıdır. Genç bir teknik adamım, kendi futbol görüşümle, alıştığım hocalarımın görüşlerini birleştirerek güzel bir yol çizmek istiyorum.


'' Beşiktaş kulübü nasıl 12 yaşında bana kapılarını açtıysa ,35 yaşında da tekrar bu kapıları bana açtılar.''


Beşiktaş kulübü nasıl 12 yaşında bana kapılarını açtıysa , 35 yaşında da tekrar bu kapıları bana açtılar. Futbolu bıraktıktan sonra 1 sene ne yapacağımı düşündüm. Baktım ki futbol dışında bir şey yapamıyorum. UEFA – B lisansı almak için başvurdum. Federasyon da bir kulüpde çalışmam gerektiğini söyledi. Ben de kulübüm Beşiktaş’a gittim. Sağolsunlar beni bağırlarına bastılar. Sen bizim oğlumuzsun dediler.1 sene stajer olarak başladım. Şuanda da 2. Senem ve Beşiktaş Kulübü U-19 yaş kategorisi antrenörlüğünü yapıyorum. Şu anda benim için işler iyi gidiyor fakat öğreneceğim çok şey var ve çocuklarında benden öğreneceği çok şey var. İnşallah Türk futboluna hizmet etmeye devam ederim. Şimdilik altyapı antrenörlüğü olarak devam edebilirim. Çünkü çocuklarla ilgilenmeyi çok seviyorum. Bana çocuklarla ilgilenmenin zor olduğunu söylerdi. Evet zor ama bu zorluk bana iyi yönde dönüyor ve mutlu ediyor.


'' Bu yaptığımız örnek hareket Beşiktaş takımının eseridir. ''


Beşiktaş – Kayseri Erciyespor maçında ki Fair- play hareketimizin bu kadar büyüyebileceğini düşünmemiştim. Belki de BJK Tv maçı yayınlamasa bu kadar büyümiyecekti. Türk futbolunun ve toplumunun böyle bir şeye ihtiyacı varmış demekki. Biz Beşiktaş kulübü olarak hakkımızın olmadığı hiçbir şeyi istemeyiz. Bizim Beşiktaş tesislerimizde Şerefinle oyna hakkınla kazan yazar. Kendim 12 yaşında Beşiktaş kulübüne katıldığımda bu kültürle büyüdüm. Haksızlık olduğunda ister istemez bir tepkimiz oluyor. Ben maç esnasında hakemi rencide etmek istemedim. Belkide hakem düdüğü çaldıktan sonra hatasının farkında vardı fakat geri adım atamadı. Çocuklarla o anda beraber verdiğimiz karardı. Kimse yanlış anlamasın biz 2-1 öndeydik fakat ben geçen sezon 1 golle şampiyonluğu kaybettim. Biz önce çocuklara ne olursa olsun kazanmayı değil , sporun fair play çervevesinde oynanmasını öğretmeye çalışıyoruz. Beşiktaş kulübü bana çok şey öğretti. Hem ekmek paramı kazandığım bir kulüp oldu, hem kişiliğimizi belirliyen en önemli unsurlardan biri oldu.Bu yaptığımız örnek hareket Beşiktaş takımının eseridir.


'' Bu kardeşlerimle tanışıklığımızın olması aynı şeyi düşüneceğiz noktasına gelmiyor.''

Beşiktaş altyapısında ki hocalarımızla daha önceden birlikte oynama şansı yakaladık. Ozan kardeşim ve Hikmet kardeşim 20 senelik arkadaşım. Hakan Çalışkan var benim kaleci antrenörüm. Aydın geldi eski takım arkadaşım. Sertan Eser’de şimdi bizimle oda yakın dostumdur. Fakat bu kardeşlerimle tanışıklığımızın olması aynı şeyi düşüneceğiz noktasına gelmiyor. Fikir alışverişlerinde doğruyu bulmaya çalışıyoruz. Bence herkes aynı fikri düşünürse gelişme olamaz.


'' Ben Emrah hocadan bu kadar üst düzey çalışmalar beklemiyordum. Ona çok büyük saygı gösteriyorum.''


Emrah hocamı ben son 17 yaşında görmüştüm. Daha sonraki yıllarda kendisi Siirtspor’u çalıştıyordu ve şimdide Beşiktaş kulübünde görev alıyor. Emrah hocamız kendini çok geliştirmiş ve kendini futbola adamış bir insan. Altyapıyla alakalı projeleri çok hoşuma gidiyor. Ben Emrah hocadan bu kadar üst düzey çalışmalar beklemiyordum. Ona çok büyük saygı gösteriyorum. Yaş olarak aynı olsakda Emrah hoca bizlerden daha tecrübeli. Hem altyapı olarak hem kişisel olarak ondan yararlanmak istiyoruz. Bence aktarılamayan bilgi, bilgi değildir. O bize verecek , biz ona vereceğiz. Türk futboluna düzgün, yenetekli, efendi  çocuklar yetiştirmek istiyoruz.


'' Bazen tribünlere dalardık , onların showlarını izlerdik. ''


Çarşı , kulüp için çok önemli bir figür. Beşiktaş’da her futbolcu söyler : Bazen tribünlere dalardık , onların showlarını izlerdik. Futbol taraftarla güzel olduğunu düşünüyorum. Artık biliyorsunuz futbolda taşlar yerinden oynuyor. Kulübü küçük düşürmeyecek, cezalandırmayacak taraftar profilini istiyoruz. Beşiktaş taraftarı her zaman nerede nasıl davranacağını iyi bilen bir taraftar. İnşallah böylede devam ederler.