Spor Toto Süper Lig son yılların en heyecanlı şampiyonluk mücadelesine sahne oluyor. Galatasaray ve Fenerbahçe’nin başı çektiği şampiyonluk yarışının tamamlanmasına sayılı günler kaldı. Hakem tartışmaları ve Beın Sports’un yayıncılık politikası ise taraftar gündeminin ilk sırasında yer alıyor. Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanlığına Lale Orta’nın atanması ile birlikte tartışmalardaki gerilimin dozajı da yükseldi. MHK Başkanı’nın yayıncı kuruluştaki yorumculara müdahale ettiği haberleri ülke gündemine bomba gibi düştü. Beın Sports’un tarafsız yayıncılık anlayışına sahip olmadığı iddiaları ise güçlendi.

super-lig-12kas

İlk İstifa Murat Caner’den Geldi

Spor Toto Süper Lig’in yayıncısı BeIn Sports’tan ilk istifa eden Murat Caner oldu. Beın Sports’ta Trio programının sunuculuğunu üstlenen Murat Caner, MHK Başkanı Lale Orta’nın program yorumlarına müdahale etmesi sonucu istifa etmişti. Hatırlanacağı üzere Lale Orta, Galatasaray-Kasımpaşa maçının ardından Trio programındaki hakem yorumcularına görüntü göndermişti. VAR odasından alındığı öğrenilen görüntü için MHK Başkanı Lale Orta, ‘’Galatasaray’ın itiraz ettiği pozisyonun farklı bir açısını paylaşmak istedim. Şeffaflık gereğince bunu yaptım’’ açıklamasında bulundu. Beın Sports yönetiminin Lale Orta’nın programa yaptığı müdahale karşısında sessiz kalmasına tepki gösteren Murat Caner istifasını sundu.

f98a31a9839141d7834e11ef7df5bf01

Tugay Kerimoğlu ‘’Adaletsizlikten’’ Şikayet Etti

Beın Sports’ta yayınlanan maç sonu programında yorumculuk görevini üstlenen Tugay Kerimoğlu da adaletsizlikten şikayet ederek istifa etti. Galatasaray-Başakşehir maçı sonrası yapılan yorumlardan sonra istifa kararı alan Tugay Kerimoğlu’nun yayıncı kuruluşun tarafsızlık ilkesine sahip olmadığı için şikayetçi olduğu öğrenildi. Galatasaray’ın ve Milli Takımın formasını yıllarca üzerinde taşıyan Tugay Kerimoğlu’nun yayıncı kuruluştan istifa etmesi tepkilere neden olmuştu. Tugay Kerimoğlu’nun Beın Sports yönetimine ‘’Burada adaletsiz bir ortam var. Adaletsizliği konuşmak istediğimde ‘Futbol konuşalım’ deniyor ancak benim dışımda herkes futbolun dışına çıkıyor. Galatasaray aleyhine yapılanlar artık bardağı taşırdı. Galatasaray’ın hakları gasp ediliyor‘’ dediği belirtildi. Beın Sports yönetimin tarafsızlık ilkesinin sorgulanmasına neden olan istifa kararı Galatasaray yönetiminin de tepkisini çekmişti.

GO

Güntekin Onay’a Sıra Geldi

beIN Süper Lig programının sunuculuğunu üstlenen Güntekin Onay’ın istifa kararı aldığı öğrenildi. Ünlü televizyoncunun yakın çevresine ‘’İçimden geldiği gibi konuşamıyorum, her konuda sınır çiziliyor’’ dediği ileri sürüldü. Süper Lig’in sona ermesi ile birlikte yayıncı kuruluştan ayrılmayı planlayan Güntekin Onay’ın Youtube da program yapmaya karar verdiği öğrenildi. Youtube’da yayın yapan spor kanalları ile görüşmelere başlayan Güntekin Onay’ın Vole veya Socrates kanalına geçmesi bekleniyor. Beın Sports’taki programını bırakarak Socrates’a geçen Mehmet Demirkol’un izini takip edecek olan Güntekin Onay’ın istifa etmeye kararlı olduğu öğrenildi.