Kulüpler Birliği Vakfı bugün başkanlık seçimi için toplandı. Toplantıda Ali Koç'un Kulüpler Birliği Başkanlığına devam etmesine karar verildi. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Kulüpler Birliği'ndeki görevine yeni sezonda da devam edecek. 

Başkan Ali Koç, Kulüpler Birliği'nin Maslak'taki merkezinde yapılan toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Genel kurul gündemiyle toplandıklarını belirten Koç, "Kulüpler Birliğinin teveccühü olarak bir yıl daha göreve devam edeceğim. Görev bölümünü önümüzdeki günlerde açıklayacağız." dedi. 

"HEDEF ODAKLI TOPLANTILAR YAPACAĞIZ"

Koç, "Oyun dışında genel futbolun sıkıntılarımızı, sorunlarımızı ilgilendiren konulara fazla değinmedik. Federasyonla ilgili genel beklentilerimizle ilgili konuştuk. Onlarla daha aktif, daha sık, daha rutin gündemi belirli, daha küçük gruplarla, hedef odaklı toplantıların bu yeni dönemde yapılmasının daha uygun olacağını kararlaştırdık." diye konuştu.  

Toplantıda Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile ilgili beklentiler üzerine de konuştuklarını anlatan Ali Koç, "Federasyonla yeni dönemde daha sık toplantıların yapılmasının uygun olacağını kararlaştırdık. Sayın Büyükekşi ve yönetim kurulunun yapısal dönüşüm için planları var. TFF ile beraber çalışmaya son derece açık bir ortamda Süper Lig AŞ'nin tohumlarını attığımız bir dönem olacaktır diye düşünüyorum. Karşı taraf buna açık. Bizim de varmak istediğimiz nokta bu." diye konuştu.

"HİÇBİR ŞEYE KULÜPLER KARAR VERMİYOR"

"Biz yönetiyor olsaydık daha çok kendi çıkarlarımızı koruyor olurduk" diyen Koç, "Tekrar hatırlatmak gerekirse iki tane konu var. Bir tanesi Türkiye, bir tanesi İngiltere'de yapılan yönetim. İngiltere’de hakem konuları dışında her şeye kulüpler karar veriyor. Bir tarafı da Türkiye hiçbir şeye kulüpler karar vermiyor. Bunun ortasında bir model geliştirmemiz lazım. Bunun çok daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz. Böyle olsaydı biz çoktan yeni dönem yayın ihalesini yapmış olurduk. Yayın ihalesinde fikstür çekiminde anlattığım gibi böyle saçma sapan mantıksız indirimler olmazdı. Çünkü biz yönetiyor olurduk. Biz daha çok kendi çıkarlarımızı koruyor olurduk. Bunun gibi pek çok konu var. Dolasıyla yeni dönemde daha çok aktif bir çalışma yapacağımızı söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

YABANCI KURALI AÇIKLAMASI

Yabancı kuralıyla ilgili de görüşlerini aktaran Ali Koç, "8+3 yabancı kuralı devam ediyor. TFF'den en büyük ricamız aralık ayına kadar yabancı kuralının belirlenmesi ve 5 yıllığına rafa kalkması. Türkiye Cumhuriyeti devletlerinden olan ve çift pasaportlu Türk oyuncular için ricada bulunduk. Devreye soktular. Her istediğimiz olmuyor ama talepler ciddi anlamda değerlendiriliyor. Voleyboldaki başarının futbolda da yaşanabilmesi için uzun vadeli planlama yapılması lazım. Benzer bir yaklaşımı futbolda da bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.