MLS yönetimi, zaman geçirme konusunda emsal olabilecek bir karara imza atarak oyuncuların cezalandırılmasını hedefleyen uygulamayı başlattı.

Rezerv lig MLS Next Pro'da hayata geçirilen düzenleme ile birlikte oyuncuların gereksiz zaman geçirimesine, rakibin süresinden çalınmasına ve futbolun dinamiklerine müdahale edilmesine engel olunmak isteniyor.

Eğer uygulamada başarı yüzdesi yüksek olur ve kabul görürse aynı kurallar MLS'te de geçerli olacak. Hatta Avrupa'da da uygulanacak ve kulüpler düzeyindeki mücadelelere de entegre edilecek.

mls

Yeni kurala göre bir oyuncunun sakatlık nedeniyle yerde 15 saniyeden fazla kalması halinde, sağlık görevlileri oyuncuyu saha dışına çıkaracak. Aynı zamanda tedavisi tamamlanıp, sahaya geri dönmek isteyen futbolcu en az 3 dakika kenarda beklemek zorunda olacak. Bu kararın aynı zamanda oyuncu sağlığını korumak için de alındığı ifade ediliyor.

3 dakika kuralının istisnası olarak kalp sorunları, kafa travması ya da daha ciddi yaralanmalar yer alıyor. Bu durumlarda oyuncular tedavileri sürdüğü sürece saha dışında kalacak ya da oyundan alınacak.