Almanya'nın Patron (Der Boss) lakaplı Türk boksörü dünya şampiyonluğu yolunda emin adımlarla ilerliyor. İBF Kıtalararası şampiyonluğu bulunan Ünsal Arık birçok sosyal sorumluluk projelerine verdiği desteklerle de adından sıkça söz ettiriyor. Türk Boksör idol olarak haksızlıklara karşı verdiği mücadelede örnek olan Muhammed Ali'yi gösteriyor. İmkânlara sahip olmayanlara da her zaman umut ışığı oluyor.

Bizde Sporun Dibi ailesi olarak Ünsal Arık'a dünya şampiyonluğu yolunda başarılar diliyoruz. Ve bize verdiği bu keyirfli röportajdan dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.


Profesyonel boks hayatınıza ne zaman başladınız? Ailenizin yada çevrenizdekilerin boksör olmanıza katkısı oldumu?

29.05.2011 ilk profesyonel maçıma çıktım. Kariyerimi ilk başta herkesten gizli tuttum çünkü benim çok işim vardı çekip gittim ve kariyerimi yapabilmek için hayallerimi gerçekleştirmek için bir senede sokakta yaşadım. Boks salonlarında yaptım yemeğimi orada yedim. Herşey Berlin'de başladı.

İlk profesyonel maçınızı hatırlıyomusunuz?
Evet belki o maçı hiçbir zaman unutmam çünkü sekiz saniye içinde lucky punch dedikleri şans vuruşundan knock out olmuştum ve kaybetmiştim ilk maçımı.

Boksa ilk başladığınız dönemlerde nelerle karşılaştınız?
Çok şeylerle karşılaştım çabuk farkına vardım ki  boksun dünyası çok zor ve tehlikeli. Gece hayatı tehlikeli insanlar artık mafya diyelim her şey boksun için var. Çabuk anladım ki boksta futbol veya basketbol gibi helal para yok başarı için başta yatırımı kendin yapman lazım ve çok zorluklarla mücadele etmek gerekiyor.

Boksör olmak isteyenlere ne gibi tavsiyeleriniz var? 

Ben boksa 27 yaşında başladım aslında her zaman hayalim futbolcu olmaktı Fenerbahçe'nin altyapısında oynadım rahmetli Selçuk Yula hocamdı. Yani geç başladığım için hiçbir zaman hiç kimseye sen başaramazsın yapamazsın demem herkes hayalini yaşasın amacına ulaşmak için her şeyde tüm gücüyle mücadele versin. Ama bu yol çok zor kolay olsa zaten herkes giderdi.

Normal bir gününüzü anlatırmısınız? Antrenmanlarınız nasıl geçiyor?
Özel hayatımda çok tembelim koltuğumu oturur televizyonumu izler ve yemeğimi verin derim. Beni oradan 24 saat kimse kaldıramaz ama tabiki hamallaşmamak için ne de olsa sporcuyuz günde her zaman bir saat koşuya giderim zaten maç olduğu zaman bir hazırlık dönemi yaklaşık sekiz ve 12 hafta sürüyor orada tabiki günde 2.-3 saat antrenmanlar yapılıyor. Ama genellikle özel hayatımda aile insanıyım rahatlığı sakinliği çok severim ne de olsa bu spor hayatının stres çok olduğu için özel hayatımda sakin olmayı tercih ediyorum.

Şuana kadar kaç maça çıktınız? Kariyerinize baktığınızda başarılı olduğunuza inanıyormusunuz?
Şu ana kadar 23 maça çıktım 21 galibiyetim var ikide mağlubiyetim galibiyetlerimin 21'i nakavt ile bitti. Başarılı mıyım ne evet ne de hayır çünkü bugüne kadar daha büyük maça çıkamadım büyük bir rakibe karşı çıkmadım çünkü o maçlar için belli maddi ve manevi  eksikler var bu sporda başarılı olabilmek için para gerekiyor oda maalesef ben de yok. Büyük sponsorum yok onun için hep işte böyle orta veya cok iyi kaliteli olmayan rakiplere karşı mücadele verdim. Ama bugüne kadar Almanya şampiyonluğum, Avrupa şampiyonluğu, Uluslararası şampiyonluğum ve Kıtalararası şampiyonluğum var. Bunlar olmasına rağmen ben kariyerime başarılı demiyorum üzülerek diyorum ki Türkiye'de bazı boksörler var bir kemeri var diye milletin cahilliğini kullanarak kendini büyük sporcu ve dünya şampiyonu gibi gösteriyorlar.

En çok sevindiğiniz ve üzüldüğünüz maç?
En çok sevindiğim maç iki sene önce ilk defa Tekirdağ'da çıktım maç neden derseniz: çünkü Vatanım da Türkiye'de boks yapmak milletin önünde o atmosferde mükemmel bir şeydi en çok üzüldüğüm maç ise Kıtalararası şampiyon olduğumda, Afrikalı rakibime karşı yaptığım maç orada çok kötüydüm koşullar iyi değildi ama olanlar bitenler tabiki önemli değil maçtaki performansı herkesin gördüğü ve sporcuya verdiği not odur ama o maça çok üzüldüm.

Maçlara çıkarken nasıl konsantre oluyorsunuz?
Genellikle benim maça hazırlanmam her zaman aynıdır maç günü çok sakinim çok konuşmam daha doğrusu hiç konuşmam çok dua ederim ailemi düşünüyorum rahmetli anamı düşünüyorum ve genellikle çok geriye çekilirim ve kendi halimde maça konsantre olurum.Örnek aldığınız boksör ve neden onu örnek alıyorsunuz?

Örnek aldığım sporcu Muhammed Ali çünkü Muhammed Ali biliyorsunuz sadece ringde değil ringin dışında da büyük mücadeleler verdi haksızlığa karşı ismini kullandı ve mücadele verdi benim de amacım bir gün büyük bir sporcu olup büyük şampiyonluklar elde edip bazı kendime göre haksız gördüğüm şeylere karşılık mücadele vermek.

Almanya'da size Der Boss (Patron) lakabı takılmış bunun nedenini anlatırmısınız?
Ben hep yalnız gezdiğim için öncelerden hiç gruplara takılmazdım. Millet de böyle patron falan derdi ondan sonra benim aslında bir de bir hayalim vardı şu idi ben çok şarkı sözleri yazarım bunu Alman rapçilere satmak istiyordum orada işte kendime yazar olarak patron ismini takmıştım oda işte boksa geçti.

Boksör olmanın en buyuk zorluğu nedir?
Boksun maçlardan hariç en büyük zorluklarından biri her zaman dsiplinli yemek yemem çünkü maç olmasa bile kendini bırakamıyorsun her zaman belli bir fitnesin olması lazım ki hazırlık günü olduğu zaman hazır girmen lazım. Maça gelince en büyük zorluğu futbol gibi değil sana yardım eden 10 kişi yok orada teke tek adam adama mücadele veriyorsun sen kazanıyorsun sen kaybediyorsun ringden çıkış yok.

Sizce türkiye'de boksa gerekli değer veriliyor mu ? Almanya ve Turkıye'yi kıyaslarsanız ne gibi farklılar var?

Almanya ve Türkiye arasında çok büyük farklar var mesela Almanya'da boksörler televizyonda maça çıkınca televizyondan veya reklam ajanslarından belli miktar para alıyorlar ama bizim Türkiye'de televizyon kanalları canlı yayın için bizden sporculardan para istiyor ve Türkiye'de malesef futbol ve basketbol başka bir şey yok aslında boks dünyaca ünlü büyük bir spor ve o kadar başarılı sporcu olmasına rağmen malesef değer verilmiyor.

Yakın dönemde bir t-shirt gerginliği yaşandı bununla ilgili neler söylemek istersiniz? 
Aslında siyasete girmek istemiyorum ama o maçta o t-shirti giymem sadece insalara Ünsal Arık sadece sporcu olarak değil birde türk vatandaşı olarak düşüncemi göstermek istedim ve artık herkes benim kim olduğumu ve nasıl düşündüğümü biliyor artık her zaman bunu söylemeye gerek yok.

Bundan sonraki hayatınız ve kariyerınızle ilgili planlarınız nelerdir?
Şimdi işte maça 3 gün kaldı. Dünya şampiyonluğu maçına çıkacağım. Bu kemer belki dünyanın en büyük organizasyonlarından biri değil ama ne de olsa dünya şampiyonluğu buraya kadar gelmekte bir başarı ve benim geride bıraktığım yolun ve verdiğim emeğin bir başarısı. Geleceğim bir plan maalesef yapamıyorum çünkü daha büyük maçları çıkabilmek için dediğim gibi sponsor gerekiyor ama şuan spornsor yok. Para gerekiyor ve maalesef Türk şirketleri iş adamları hiç kimse destek vermiyor ve bunu bütün boksör arkadaşlarım için istiyorum diyebilirim.

 Bir tek eklemek İstediğim konu şu belki Avrupa'da büyüdüğüm için Türkiye'deki insanların karakterlerini ve yaşam tarzlarını belki çok iyi bilmiyorum ama o t-shirt olayından sonra kandırıldım ve daha çok reklam yapmayın diye tuzağa düştüm. Beni oyun dışı bırakabilmek için Kanaltürk'ten arkadaşım Bilgehan Demir ile kavga ettirdiler. Bana yanlış bilgi vererek beni adama düşman ettiler benim tek demek istediğim Bilgehan Bey'e. Önce bir düşünsün Ünsal Arık neden yok yere bana böyle kızdı ve böyle cevaplar verdi beni gaza getirdiler ben de cahilliğime vererek  inandım ona sert bir çıkış yaptım. Ama Bilgehan bey akıllı bir insan insan biraz düşünür akıl var mantık var yok yere kimse böyle bir tavır göstermez ama tabikide kendisi bilir Ona spor adamı olarak her zaman saygım sonsuz Ona dalında başarılar dilerim ama tabiki bir gün oturup çay içip her şeyi tatlıya bağlarsak çok sevinirim.


ÖZEL RÖPORTAJ / EMRULLAH TAYTAN