''Ergin Ataman Artık Karar Vermeli''

Harun Erdenay Ergin Ataman hakkında çarpıcı konuştu.

''Ergin Ataman Artık Karar Vermeli''

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay, A Milli Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Ergin Ataman'ın sezon sonunda milli takım ya da kulüp takımı çalıştırma yönünde karar vermesi gerektiğini belirtti.

Harun Erdenay, yaptığı açıklamada, gelecek yıldan itibaren milli takım maçlarının kış aylarında oynayacağı için sadece ay-yıldızlı ekibi çalıştıracak bir başantrenörle yola devam etmek istediklerini belirterek, şunları söyledi ;

"Artık milli takımın, sadece milli takımı çalıştıracak hocası olacak. Ergin hoca da bu taktirde sezonu sonu seçimini yapacaktır diye düşünüyorum. Ergin hocayla 30 Eylül 2016'ya kadar sözleşmemiz var. Erken konuşmak zor. Önümüzde olimpiyat elemesi ve olimpiyatlar var. Ataman, ülkemizin yetiştirdiği çok değerli hocalardan birisi. Ergin hocanın milli takım performansından çok  memnunuz."

2016 Olimpiyat Oyunları Elemeleri'nin Türkiye'de düzenlenmesi durumunda Ergin Ataman'ın milli takımla devam edip etmeyeceğiyle ilgili soru üzerine Erdenay, "Evet, devam ediyor" cevabını verdi.

Lynetta Kizer krizi


Harun Erdenay, Kadınlar Basketbol Süper Ligi'nde Galatasaray'ın talimatlara aykırı şekilde Lynetta Kizer'ı Fenerbahçe maçında oynatıp hükmen yenik sayıldığı derbiyle ilgili de değerlendirmede bulundu.

Sürecin, Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu'nda olduğunu hatırlatan Erdenay, şunları kaydetti:

"Sporda demokratik olarak tahkim süreci var. Galatasaray da bu hakkını kullandı. Tahkim Kurulu değerlendirmeyi yaptı ve 3 tarafı da dinledi. Önümüzdeki hafta karar verecek. Bir kere hepimiz bu karara saygılı olacağız. Yönetim kurulunun önüne gelen Fenerbahçe şikayetinde yönerge çok açıktı. Bir oyuncu iki uyruğunu da kullanarak aynı sene lisans alıp oynadıysa kesinlikle hükmen mağlubiyet kararı alınır. Federasyon lisans vermiştir ve bu lisansı veren bölüm hakkında da gerekli araştırmayı yapıp önlemleri aldık. Hatadan dolayı profesyonel bir kişinin de işine son verildi."

Kuralın açık ve net olduğunu aktaran Erdenay, "Yirmi senedir olan kuralın bilinmesi gerekir. Bu birimdeki elemanımız bir hata yapmıştır bunun da cezasını çekmiştir. Tabii ki Galatasaraylı yöneticilerin de bunun hata olduğu ve bu lisansı alamayacaklarını bilerek çıkıp oynatmaları da bence bir hata. Artık bir karar aldık. Tahkimin vereceği kararı bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Harun Erdenay, olayla ilgili federasyon içinde de bir suç araştırması yaptıklarını dile getirdi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2015, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER