"Beşiktaş'ta takımın dağılmasına karar verilmiş gibi..."

Beşiktaş'ın ligde yaşadığı puan kayıpları ve UEFA Avrupa Ligi'nden elenilmesinin ardından siyah-beyazlı camiada karamsarlık başladı. Pepe ile de yollarının ayrılmasının ardından ister istemez 'Beşiktaş nereye gidiyor?' soruları akıllara geldi.

"Beşiktaş'ta takımın dağılmasına karar verilmiş gibi..."

Milliyet Gazetesi'nin duayen isimlerinden Atilla Gökçe, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ile görüştüğünü belirterek izlenimlerini aktardı. İşte Atilla Gökçe'nin "Ruhunu arayan takım" başlıklı köşe yazısı...


"TAKIMIN DAĞILMASINA KARAR VERİLMİŞ GİBİ"

"Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'la konuşuyorum. Takımın dağıtılmasına karar verilmiş gibi... Sanki herkes satılık. Gündemdeki haberler ve tartışmalar böyle. Fikret Orman, aynen şunları söylüyor:

"Şöyle bir gerçekle karşı karşıyayız. Kağıt üzerinde çok kuvvetli ve kaliteli bir takımımız var. Ancak bu güç ve kalitenin sahaya yansıdığını göremiyoruz. Çok pahalı bir takımız ama ruhumuzu kaybetmiş gibiyiz. Şimdi o ruhu arıyoruz."

Yıllar önce Kadıköy'de Beşiktaş taraftarının alınmadığı Fenerbahçe maçında, Beşiktaş takımının sahaya çıkarken taşıdığı bez afişi hatırlıyorum: RUHUNUZ YETER! O günkü kadro canlı yayında ekranlara getirdiği mesajla aslında kendi ruhunu yansıtıyordu. Maç da 2-2 bitti.

BİR BAŞKAN RUH ARIYORSA...

Sadece Beşiktaş'ta değil, tüm takımlarda oyuncuları ayakta tutan, koşturan, coşturan, üzen ve küstüren bir ruh var. Takım ruhu ile kulüp kültürünün uyuşmadığı tablolara da tanık oluyoruz. Bir kulüp başkanı o takımın ruhunu arıyorsa, ortada büyük sorunlar var demektir.

ORMAN'IN TAKIM İÇİN ÇARPICI SÖZLERİ

Başkan Orman, futbol takımında bir yaşlanma sürecinden geçtiklerini, bir çok oyuncuda doymuşluk ve rehavet haline tanık olduklarını anlatıyor.

ŞENOL GÜNEŞ ALINMAZ MI?

Beşiktaş bu sezon çok kötü maçlar oynadı. Genk maçları gibi... Başakşehir deplasmanında olduğu gibi. Ama haksızlık etmemek gerekiyor. Beşiktaş'ın geriye dönüşle alkışlandığı maçlar da var. Son örneği Trabzonspor (2-2) maçı. Acaba Başkan bu ruhsuzluk halinden söz edince Şenol Güneş alınmaz mı?

ORMAN: "ŞENOL HOCA DA O ENDİŞEYİ TAŞIYOR"

Başkan, "Benim gibi Şenol Hocamız da aynı endişeyi taşıyor" diyor. Burası çok önemli... Kulüp başkanı ve teknik direktör sezonun ortasında böyle endişelere kapılarak bir çıkış arıyorsa yapacakları çok iş var demektir.

Öğrendiğim kadarıyla Beşiktaş'ta ödemeler 1, 1.5 ay gecikmeyle gerçekleştiriliyor. Anlaşılabilir bir durum... Çünkü bu ligde ödemelerini 6 aydan, 8 aydan beri yapamayan kulüpler var. Sadece Beşiktaş'ın gündeme oturması dikkat çekiyor.

DEVRE ARASINDA BÜYÜK DEĞİŞİM OLABİLİR

Devre arasında büyük değişiklikler olabilir. Özellikle pahalı yabancılar, gidebilecekleri bir yer bulursa, kolay pazarlıklarla Beşiktaş'tan ayrılabilirler.

Bu arada... Tolgay ve Oğuzhan'la yaşanan sorunlar farklı biçimde ele alınıyor. Başkan ve yönetim "evlat" saydığı bu oyuncularla anlaşıp yeni bir motivasyon oluşturabilir.

Ruhunu arayan takımlar, bu ruhu yabancı futbolculardan bekleyemez. Onlar gayet doğal olarak paralarının kaygısındadırlar. Aidiyet duygusunu kazanmaları memnuniyet yaratır ama, böyle bir şey de beklenmemeli.

Beşiktaş'ın ruhu gelirse, Dorukhan Toköz'le, Güven Yalçın'la, Fatih Aksoy'la gelebilir. Bu sezon geç de olsa şans bulan bu çocuklar, kulübün yarını için finansal kurtuluş müjdeleri vererek koşuyor.

Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ortak sorunları borç ve temlikle uğraşırken farklı çare arayışlarına yöneliyor. Yaşadığımız süreç, aslında tüm kulüplere şunu dayatıyor: Borçlanmayı bırak, üretmeye bak!

Kaynak: Milliyet 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER