Görme Engelli Judocular Milli Formayı Giymek İstiyor

Görme engelli iki judocu, başarılarını uluslararası şampiyonlara taşımak istiyor.

Görme Engelli Judocular Milli Formayı Giymek İstiyor

Siirt'te yaşayan ve katıldıkları Türkiye şampiyonalarında önemli başarılar elde eden görme engelli judocular Fırat Kibici ve Abdurrahman Özalp, uluslararası turnuvalarda da milli formayla madalyalar kazanmayı hedefliyor.

Antrenmanlarını haftanın dört günü Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki spor salonunda sürdüren görme engelli iki judocu, hedeflerini anlattı.

Gözlerindeki görme kaybının yüzde 70 olduğunu söyleyen Fırat Kibici, judoya başladığı 2013 yılından bu yana ümit erkekler kategorisinde 3 kez Türkiye birincisi olduğunu, bir defa da gençlerde ikinciliği bulunduğunu belirterek "Bu sporda kendim için bir engel görmüyorum. Hedefim, uluslararası organizasyonlarda Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmek. Bütün engellilere de sosyalleşmeleri için evlerinden çıkıp bu sporu yapmalarını öneriyorum" dedi.

Görme kaybı yüzde 80 olan Abdurrahman Özalp ise judoyu severek yaptığını dile getirdi.

Uluslararası şampiyonalarda Türk bayrağını dalgalandırmak için elinden gelen gayreti göstermeye çalıştığını vurgulayan Özalp, şunları kaydetti:

"Görme engelliyim ama ben bunu engel olarak kabul etmiyorum çünkü engel tanımıyorum. Bir sınırım olabilir ama ufkum geniş. Hocalarımız beni eğitti. Geçen mart ayında Ankara'daki müsabakalarda Türkiye ikinciliği ve üçüncülüğü derecelerini aldım. Bu dereceleri de antrenörlerime borçluyum. Allah onlardan razı olsun. Hedefim de Avrupa şampiyonaları ve paralimpik oyunlarına katılmak, ülkemi en iyi şekilde temsil etmek."

Judocuları bellerine kemer bağlayarak çalıştırıyorlar

Milli takım antrenörü Orhan Akcan, Kibici ve Özalp'in başarılarıyla gururlandıklarını, onlara katkıda bulundukları için mutlu olduklarını belirtti.

Bu sporcuların bellerine kemer bağlayarak idman yaptıklarını dile getiren Akcan, "Antrenmanlarda öğrettiğimiz teknikleri, maçlara yansıttıklarında daha çok mutlu oluyoruz. Bu sporu bir dava olarak görüyoruz. İnşallah hedeflediğimiz sonuca gideceğiz. Şu anda engelli iki sporcumuz var. Bu sayının artmasını istiyoruz. Engelli kardeşlerimizi salonumuza bekliyoruz" diye konuştu.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü antrenörlerinden Levent Obus ise judo öğrenmek isteyen engellilere yardıma hazır olduklarını ifade etti.

TRT Spor

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2016, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER