banner197

İran'lı Tekvandocu Olimpiyatta Ülkesiz Yarışacak

İran asıllı tekvandocu Asemani, mülteci statüsünde yarıştığı Olimpiyat Kıta Elemeleri’nden 2016 Rio’ya katılma hakkı kazandı. Asemani olimpiyatta ülkesiz olarak yarışacak

İran'lı Tekvandocu Olimpiyatta Ülkesiz Yarışacak
İstanbul’un geçen hafta tekvandoda ev sahipliği yaptığı 2016 Rio Olimpiyat Avrupa Kıta Elemeleri’nde ilginç bir olay yaşandı. Üç ayrı ülkeden gelen İran asıllı üç sporcunun yeni kurallar gereği ilk kez ‘mülteci’ statüsünde kabul edildiği turnuvada, Belçika’dan katılan Rahele Asemani, -57 kilo finalinde Fin rakibini yenerek kilosunda ilk sırayı aldı ve 2016 Rio’ya katılma hakkı kazanan ilk mülteci sporcu olarak tarihe geçti. 8 kategoride 16 kotadan birini kazanan 26 yaşındaki Asemani, Rio’da olimpiyat bayrağı altında ‘ülkesiz’ olarak madalya kovalayacak. Belçika’da postacı olarak çalışan Asemani, “Evden eve koşarak postaları ulaştırıyorum. Bu kez olimpiyat biletimi kendi evime ulaştırdım. Rio’ya gidiyorum ve buna hala inanamıyorum” diye konuştu.

Geçen ay IOC tarafından 2016 Rio’ya katılma potansiyeli olan üç sporcudan biri olan Asemani ile birlikte Almanya’da yaşayan Suriyeli bir kadın yüzücü ve yine Belçika’da yaşayan Demokratik Kongolu bir judocunun olimpiyatlara gidebilecek potansiyele sahip olduğu açıklanmıştı. 
Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2016, 14:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER