Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Süper Lig ve 1. Lig futbolcu uygunluklarında düzenlemeye gitti.

Federasyo'dan yapılan açıklamada, kulüplere devam eden transfer döneminde kolaylık sağlamak ve A takım listelerini daha rahat bir şekilde  oluşturabilmeleri amacı ile, yabancı kuralı korunarak 2022-2023 Futbol Sezonu İlan Edilmesi Gereken Hususlar'ın "Süper Lig Futbolcu Uygunluğu" ve "TFF 1. Lig Futbolcu Uygunluğu"nda yeni bir düzenlemeye gidildiği ifade edildi.

Düzenleme kapsamı içinde, Süper Lig takımlarının A takım listesinde yer vereceği en fazla 14 yabancı kuralı devam edecek ve transfer süreci içerisinde yabancı futbolcu transferlerini daha rahat yapabilmeleri için imzalamış oldukları sözleşmeler tescil edilecek.

Transfer sürecinin son bulmasında  ise A takım listesinde bulunan 14 yabancı futbolcu dışında kulübe tescili devam eden yabancı futbolcular, karşılaşmalarda süre alamayacakalr. Ayrıca kulüpler her bir futbolcu için federasyona 500 bin lira altyapı fon bedeli öedeme de bulunacak.

Düzenleme ile TFF 1. Lig ekipleri için de A takım listesinde 8 yabancı uyruklu oyuncu bulundurma kuralı devam ederken, takımalr transfer döneminde yeni yabancı uyruklu transferlerini tescil ettirme imkanı bulacak.

Transfer süreciin bitimnde 1. Lig takımlarının sözleşmeli oyuncu sayısı 8'in üzerine çıkması durumunda, A takım listesine yer almayan isimler maçlarda süre alamayacakalr.