Fenerbahçe'de Comolli Neden Cocu'yu Tercih Etti ! Üç Madde ...

Fenerbahçe'nin sportif direktörü Comolli’nin, Cocu’ya ilgisi yaklaşık 8 senelik bir geçmişi içinde barındırıyor. Fransız spor adamının uzun süredir takibindeki Hollandalı çalıştırıcıyı seçmesinde 3 temel neden var.

Fenerbahçe'de Comolli Neden Cocu'yu Tercih Etti ! Üç Madde ...
Fenerbahçe’nin yeni sezondaki teknik direktörlüğünü üstlenecek olan Phillip Cocu’nun hikayesi çok eskiye dayanıyor. Sarı-Lacivertli kulüpte başkanlık koltuğuna Ali Koç’un oturmasıyla ilk olarak Sportif Direktör Damien Comolli göreve getirildi. Comolli için de son 1 senelik süreçte en önemli teknik adam adaylarından biri her zaman Phillip Cocu oldu. Zira, Comolli’nin Cocu ilgisi yaklaşık 8 senelik bir geçmişi içinde barındırıyor.

2010 Dünya Kupası’nda Hollanda Milli Takımı’nda yardımcı olan 47 yaşındaki çalıştırıcı, son 5 yılda da PSV ile başarılı bir dönem geçirdi.

Damien Comolli özellikle Liverpool’dan ayrıldıktan sonra hem futbol danışmanlığı hem de scoutluk çalışmaları yaparken Hollanda ligini sık sık takip etmesi Cocu ilgisini artırdı.Fransız sportif direktörün Cocu’yu belirlemesinde geçmişten gelen bilgisinin yanında yıllardır oluşan kafasındaki şablon etkili oldu.

İşte Comolli’nin Cocu’yu adım adım izlemesindeki nedenler ve istediğine dair kararı:

- Taktiksel yapısı: Cocu’nun 4’lü savunmayı temel alarak oynattığı futbol, pasa dayalı sistem, top kontrolüne olan ilgisi ve analiz kuvveti. 

- Kadro seçimleri: PSV ile 5 yılda başarılı olan Cocu’nun kadrosunda birçok genç oyuncu çıkarması, bazı isimlerin değerini artırması ve istikrarlı bir kadro düzenini tercih etmesi.

- Başarı istikrarı: Klasik Hollanda tarzından daha çok garantici bir futbola sahip olduğu kaydedilen Cocu’nun devamlı bir başarı istikrarı olması dikkat çekti. 5 yılda 6 kupa kazanılması ve 3 lig şampiyonluğu etkili bir durum oldu. 

BİR YARDIMCIDAN FAZLASI

Phillip Cocu, yardımcısı Chris Van der Weerden ile beraber geliyor. 2001 yılından beri önce futbolcu ardından teknik adam olarak Van der Weerden’i çok iyi tanıyan Cocu, özellikle teknik ekibinde bu ismi görmek istedi.
 
5 yıllık süreçte de başarıları birlikte kazanan ikili, saha içi ve saha dışı tüm konuları birlikte tartışıp çözüyor. Özellikle Van der Weerden’in altyapı konusundaki uzmanlığı, genç oyuncular konusundaki ilişkileri ve bilgileri Cocu’nun elini güçlendiriyor. Sık sık özel toplantılar yapan ikili, her konuyu birbirleriyle paylaşıyor. 

YILLIK İKİ MİLYON

Cocu’nun ücreti ile ilgili resmi bir açıklama yapılmasa da Hollandalı’nın yıllık 2 milyon euro ücret alacağı ifade edildi. Cocu, Fenerbahçe’deki mesaisine takımın toplanacağı 28 Haziran Perşembe günü, Samandıra Can Bartu Tesisleri’nde başlayacak. Fenerbahçe ardından Topuk Yaylası’nda yapacağı kamp çalışmalarının ardından hazırlık maçları için yurt dışına gidecek.
Kaynak:Milliyet
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER