Başlıktan da belli aslında ne üzerine yazacağım…

Galatasaray dün oynanan derbide kazanmak için ne yaptı?  Oyun anlamında eksikler, futbol anlamında eksikler ve kadroda eksiler.

Galatasaray kazanmak için bir şey yapmadı. Cicâldău şapkadan tavşan çıkardı ve uzaktan şık bir gol attı.

Sarı kırmızılı takım bu sezon geleceğe yatırım yaparak Fatih hocanın da dediği gibi 3 yıllık planlamayı iyi yaptı. Ancak bazı noktalarda hala Galatasaray’ın eksikleri var.

Patrick van Aanholt bulunduğu kanatta savunma olarak oldukça yetersiz. Önünde oynayan Kerem ise toplu halde savunma konusunda tamamen eksik.

Orta alana gelirsek Taylan-Berkan ikilisi Galatasaray’ın çapa mevkiinde oynayan iki oyuncu. Gedson Fernandes’i Fernando’yu, Melo’yu mumla arıyorlar.

Dün oynanan derbi özelinde bakarsak, Taylan, Diagne ve Muslera takımın en kötüleriydi. Her zaman ne deriz? Atanın ve tutanın iyi olacak. Dün Muslera’nın hatalı çıkışı, Fatih Terim’in ilk yarı oyunu okuyalım ikinci yarı bakarız çaresine taktiği, Diagne’nin yalnız kalmasına sebep oldu.

Muslera zaten son zamanlarda eleştiri oklarının hedefinde olan bir oyuncuyken, Avrupa maçlarında tam toparladı derken Muslera’nın asla kaçırmayacağı toplardan birini kaçırdı ve kötü bir gol yedi.

10 tane Galatasaraylıya soralım tarihin en iyi kalecisi kim diye Muslera der ancak son dönem performansı artık düşündürüyor. Futbolda duygusallığa ne yazık ki yer yok…

Fatih Terim’in ofansif anlamda kanatta kullandığı Kerem dün iyiydi. Ancak Morutan konusunda bilmem siz ne düşünürsünüz ama 2. Yarılarda oyuncu dakikalar 50’yi 60’ı gösterdiğinde gözü kenarda. Sanki hoca birazdan beni çıkaracak korkusu başlıyor.

Tabi burada Fatih Terim’in Babel inadı da devreye giriyor. Sormak isterim açıkçası. Yarın bir gün Babel gidince Galatasaray’da “ileride top tutmamız lazım” oyuncusu kim olacak?

Artık ileride top tutalım, oyunu oraya yıkalım mantığı dünyada kalmamışken bir tek ligimizde Galatasaray Babel ile uyguluyor. Top her Babel’e geldiğinde takım el frenini çekip Babel acaba topu kime atar diye gözünün içine bakan oyuncularla doluyor her yer.

Forvet konusunda ise Fatih Terim’in artık bir oyuncuda karar kılması şart. Ya Diagne ya Mohamed. Halil daha çok Bergkamp tarzı bir oyuncu tam santrafor değil. Hem fizik hem de bitiricilik olarak ne yazık ki yetersiz.

Dün özelinde olan pozisyonlar, verilmeyen kartlar, Beşiktaş’ın 2. Golü öncesi yapılan faulleri tartışmaya konuşmaya bile gerek yok takdir kamuoyunundur zaten.

Bir parantez Beşiktaş kalecisi Ersin’e açmak gerek. Geçen sezon Sergen hocanın “kaleci istemiyorum Ersin yeterli” demesini açıkçası takdir etmiştim. Bugün bir kez daha Ersin’e güvenilmesi gerektiğini gösterdi bizlere.

Ersin büyük takım kalecisi değil diyenlere de ufak bir sorum var…

Büyük takım kalecisi olması için daha ne yapması lazım?

İbrahim Edebali