Efsane Avukat Galatasaray'ın Cezasını Kaldırtabilecek Mi?

CAS'ta UEFA'nın Cim-Bom'a verdiği bir yıllık cezasının kaldırılmasını isteyen Belçikalı avukat, bu uygulamanın serbest rekabeti engellediğini savundu.

Efsane Avukat Galatasaray'ın Cezasını Kaldırtabilecek Mi?
CAS'ta UEFA'nın Cim-Bom'a verdiği bir yıllık cezasının kaldırılmasını isteyen Belçikalı avukat, bu uygulamanın serbest rekabeti engellediğini savundu. Dupont, oyuncu ücretleri için gelen sınırlamanın da ticaret kurallarına aykırı olduğunu belirtti.

Galatasaray, mali fair play nedeniyle UEFA'dan aldığı bir yıllık kupalardan men cezasına itiraz ederken, avukatı Jean-Louis Dupont da yine ezber bozan bir savunma yaptı.

TARİHİ SAVUNMA

Futbolda devrim yaratan "Bosman" kararında oyuncunun avukatlığını yaparak futbol dünyasında yer edilen Belçikalı avukat, şimdi de Galatasaray ile yeni bir ihtilale imza koymaya hazırlanıyor. Milliyet Gazetesinin haberine göre; Spor Tahkim Mahkemesi'nde (CAS) Galatasaray'ı savunan Dupont yine tarihi bir savunma yaptı.

Paris'te 5 saat süren duruşmada sarı-kırmızılıların, verilen cezanın hukuka uygun olmadığını öne sürdükleri belirtildi.

Başkan Dursun Özbek ile beraber başkan yardımcısı Eşref Alaçayır, hukuk işlerinden sorumlu yönetici Ural Aküzüm ile birlikte duruşmada söz alan Jean-Louis Dupont, iki önemli noktanın altının çizildiği belirlendi.

Belçikalı avukat, bir yıllık men cezasının, "Serbest rekabeti" engellediğini savundu. Bir şirket olan Galatasaray'ın, serbest piyasa ekonomisinde rakiplerinden geri kalacağını ileri süren Dupont, bunun hukuka aykırı olduğunu dile getirdi.

Galatasaray'ın avukatının dile getirdiği ikinci nokta da, kulübe verilen maaş kısıtlaması... Dupont burada, "Bize verilen bir para harcama sınırı var. Oyuncu ücretleri için 65 milyon euroya inilmesi öngörülüyor. Ancak ticarette böyle bir şey olmaz" dediği öğrenildi.

DİĞER KULÜPLERİN CEZALARI DA ETKİLENECEK

Galatasaray'ın bu savunması CAS tarafından olumlu karşılanırsa, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor'un da dahil olduğu birçok kulübün UEFA ile yaptığı anlaşmaları etkilemiş olacak. Çünkü Avrupa futbolunun patronu, her kulübe belli kısıtlamalar koyuyor. 
Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2016, 11:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER