Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Bilic, şampiyon olmayı çok istediklerini ve bunun için motive olduklarını söyledi. Bu motivasyonu kullanarak bir sezon boyunca çalıştıklarını ve emeklerinin karşılığını alacaklarını belirtti.

Siyah-beyazlı takımın çalıştırıcısı, BJK Nevzat Demir tesisleri'nde gerçekleştirilen antrenmanın ardından basın mensuplarıyla sohbet toplantısında hem bu sezonun değerlendirmesini yaptı hem de şampiyonluk konusundaki görüşlerini aktardı.

Kulüpte şampiyonluk için coşkunun azaldığı yönündeki düşünceye katılmadığını vurgulayan Hırvat teknik adam, "Takım, kulüp şampiyon olmayı çok istiyor. Belki gereğinden fazla motive olmuş durumdayız. İstanbul Başakşehir maçındaki veya Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki seyirci sayısından dolayı bundan bahsetmiyorum. Bütün ekipte ve kulüpte şampiyon olmak için büyük bir istek ve kararlılık var" dedi.

Gazetelerde gelecek sezon için takımın başına yeni bir teknik direktörün geleceği yönünde çıkan haberlerin kendisini etkilemediğini kaydeden Bilic, "Bunlar, teknik direktör olarak yaptığım işin bir parçası. Bunu sorun haline getirmiyorum. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Şimdiye kadar iyi sezon geçirdim. Yazılanlar, çizilenler beni rahatsız etmiyor. Ne kadar kalırsam kalayım elimden geleni yapmaya çalışacağım. Beşiktaş, bütün bireylerin üstünde. Kulübe hizmet ediyoruz. Ben de burada kaldığım dönem boyunca hizmet etmeye devam edeceğim" diye konuştu.

Bilic, sezon sonunda her şekilde hesap vermeye de hazır olduğunu dile getirdi.

Önder Özen'in Kasımpaşa'nın başında olması

Bilic, Beşiktaş'ta futbol genel direktörlüğü yapan Önder Özen'in Kasımpaşa teknik direktörü olarak ilk maçta kendilerine karşı sahaya çıkmasının bir fark yaratmayacağını öne sürdü.

Önder Özen'e yeni görevinde şans dileyen Slaven Bilic, şöyle konuştu:
"Birlikte çalıştık, iyi bir futbol adamı. Bu biraz garip oldu. İlk defa bize karşı sahaya çıkmış olacak. Türkiye'de çalışan her teknik direktör Beşiktaş'ı iyi tanıyor. Önder Özen'in Kasımpaşa'nın başına geçmesinin ardından takım her şekilde yüksek motivasyonla sahaya çıkacak. Özen'in aktaracağı önemli detaylar olacak. Bence büyük bir fark yaratmaz. Önder Özen'in bizim oyuncularımızın bireysel özelliklerini kullanma şekilleri ve tavırlarıyla ilgili Kasımpaşalı oyunculara söyleyeceği önemli şeyleri olacak. Bu beni endişelendirmiyor."

"Konsantrasyonumuz yüksek"

Spor Toto Süper Lig'de 8 maçın kaldığını anlatan Bilic, hedeflerinin önce Galatasaray ve Fenerbahçe'nin önüne geçmek olduğunu ardından da şampiyonluğa ulaşmayı istediklerini dile getirdi.

Önlerinde 24 puanın olduğunu belirten Hırvat çalıştırıcı, "Bu noktadan sonra hiçbir takımın 6 puan geriye düşmek gibi bir şansı yok. Böyle olursa şansınız çok azalıyor. Bizim planımız maç maç devam etmek ve her maçı kazanmaya çalışmak. Böylece bu işin içinde kalmayı istiyoruz. Önce arayı kapatıp sonra öne geçmeyi istiyoruz" diye konuştu.

Takımın her sezon nisan aylarına doğru düşüş yaşadığına dikkati çeken Slaven Bilic, "Takım sezonun bu döneminde düşüş yaşamış ama nedenini bilmiyorum. Biz iyi antrenmanlar yapıyoruz ve konsantrasyonumuz çok yüksek" ifadelerini kullandı.

"İkinci arayı istemiyorduk"

Lige verilen araları değerlendiren siyah-beyazlı takımın çalıştırıcısı, ilk aranın kendileri için iyi olduğunu ancak ikinci kez verilen arayı istemediklerini dile getirdi.

Bilic, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ocak ayından itibaren yoğun bir temponun içinde olduk. Bu bakımdan ilk ara bizim için iyiydi. Sonra Fenerbahçe'nin başına gelen trajedi oldu. Ondan sonraki ara istediğimiz gibi değildi. Kimse istemedi. Belki sakatları çok olan takımlar istemiştir. Doğru ve dengeli antrenmanla bu aranın etkilerini gidermeye çalıştık. Cumartesi gününden itibaren etkileri nasıl olacak görmeye başlayacağız."

Türkiye'de 1,5 yılı geride bıraktığını hatırlatan Bilic, şöyle konuştu:

"Gelme konusunda hiç pişmanlık duymadım. Bunu inanarak söylüyorum. Beşiktaş büyük bir kulüp ve büyük bir baskı var. Büyük bir kitleyi temsil ediyor. Futbolcu ve teknik direktör olarak büyük kulüplerde bu baskıya alışığım. Burada 2 gün de kalsam, 20 yıl da kalsam gelmek konusunda pişmanlığım olmaz. Burada mutluyum. Çalıştığım dönem içinde takım da iyi gelişim gösterdi. Avrupa kupalarında iyi işler çıkardık. Türkiye'de zorluklara rağmen iyi işler çıkarıyoruz. Birileri 'daha yüksek hedef tutturdunuz mu, ligi alabildiniz mi? diyebilir. Beşiktaş'ın bir parçası olmakla ilgili hiçbir zaman pişmanlığım olmadı."

"Sakatlıklarda diğer kulüplerden kötü değiliz"

Slaven Bilic, takımda yaşanan sakatlıklara rağmen bu konuda diğer kulüplerden kötü durumda olmadıklarını savundu.

Yaşanan sakatlıklar konusunda analiz yaptıklarını anlatan Bilic, "Sakatlıklarımız diğer kulüplerden fazla değil. Bazen önleyici şekilde davranıyoruz. Bir oyuncum pazartesi ve salı antrenmana çıkmadıysa onun sakat olduğu anlaşılmamalı. Tedbir amaçlı çıkarmıyoruz" dedi.

Sakatlıklardan başı ağrıyan takımın sadece Beşiktaş olmadığını yineleyen Slaven Bilic, "Mekanik ve darbeye bağlı sakatlılar oluyor. Bayern Münih ile kıyaslıyorum, inanın bana onlardan kötü değiliz. Diğer Avrupa kulüplerinden de kötü değiliz. Antrenman metotlarıyla bağlantı kurmak doğru değil. Sezonun kritik dönemindeyiz. Neredeyse 50'ye yakın maç oynadık. Şu anda tam kadro hazırlanıyoruz. Atiba'nın bir sakatlığı var. Sivasspor maçında dizine darbe almıştı. Antrenmana çıkıyor. Veli'nin omzunda sorun var. Bu sıkıntıyı 2,5 yıldır yaşıyor. Sezonu en erken açan takım biziz. Sezona Feyenoord maçıyla başladık şu anda çok şükür neredeyse tam kadro hazırlanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Veli Kavlak'ın durumunu değerlendiren Hırvat teknik adam, "Veli çok iyi profesyonel bir oyuncu. Farklı tedavi yöntemlerini deniyor. İyiye gidiş var. Bazen iyi olduğunu, bazen ağrıları olduğunu söylüyor. Bugün koşulara başladı. Bugünden itibaren ne olduğuna bakacağız. Neyseki MR ve kontrolleri sonrasında ciddi bir şeyi olmadığı ortaya çıktı. Bizim için sinir bozucu durum, önemli bir oyuncumuz ve son maçlarda kullanamadık" şeklinde konuştu.

Kulüple henüz sözleşme yenilemeyen Hutchinson'ın Türkiye'de mutlu olduğunu anlatan Bilic, Kanadalı oyuncuyu hem kendilerinin hem de taraftarların çok sevdiğini ve kalmasını istediğini söyledi.

Demba Ba'nın form düşüklüğü

Bilic, son haftalarda düşüş yaşayan Demba Ba'nın eski formunu yakalaması için kendisine yardımcı olduklarını söyledi.

Forvet pozisyonunun her teknik direktörün en çok memnuniyet veya en büyük sorunu yaşadığı pozisyon olduğunu kaydeden Slaven Bilic, "Forvet gol attığında hem oyuncuya hem teknik direktöre ödüller geliyor. Ronaldo ve Messi'yi dışarıda tuttuğunuzda her oyuncunun düşüşleri oluyor. Bu dönemlerde oyuncuya destek olmak gerekiyor. Biz de Demba Ba'ya destek oluyoruz. Son dönemde formu istenen düzeyde olmayabilir. Ona yardımcı olmaya çalışıyoruz. O da bize yardımcı olmalı. Onun katkısı olmadan aynı takım değiliz. Cenk ve Mustafa da fiziksel olarak hazır durumdalar. Umarım katkıları devam eder" diye konuştu.

Kalan iç saha maçlarını Ankara'da oynamaları konusu

Kulüp yönetiminin kalan iç saha maçlarını Ankara'da oynama kararını değerlendiren Bilic, seçenekler içinde en iyisinin bu olduğunu dile getirdi.

Geçen sezondan beri bu konuyu konuştuklarını hatırlatan Hırvat çalıştırıcı, "Hangi seçenek olursa olsun önemli değil. Kendimize ait ev yok, fazla seçeneğimiz yoktu. Bu seçenekler içinde Ankara'da iyi sonuçlar aldık. Umarım sezon sonuna kadar olumlu sonuçlar almaya devam ederiz" diye konuştu.

Stadın bitmeden görevinden ayrılması durumunda hislerinin ne olacağı konusunda Bilic, "Öyle bakmıyorum. Şu anda işime konsantre oluyorum. Kalan 8 maça konsantre oluyorum" ifadelerini kullandı.

Bilic, Galatasaray maçında düğümün çözülüp çözülmeyeceği sorusuna "Umuyorum ve inanıyorum" yanıtını verdi.

Bir yandan sezonun planlamasını yaparken diğer yandan gelecek sezonun transfer çalışmalarını yaptıklarını vurgulayan siyah-beyazlı takımın teknik direktörü, "Tabii ki gelecek sezonun hazırlıklarını yapıyoruz. tamamıyla 8 maça konsantre oldum derken, bu yönetimle önümüzdeki sezonun planlamasını konuşmuyoruz anlamına gelmez. Hem sezon öncesi kamp dönemiyle ilgili değerlendirme hem de transferle ilgili hazırlığımız var. İsim söylemek doğru olmaz, 3 oyuncu olabilir" diye konuştu. "Psikolojik olarak devamlılığı getirmek önemli"Bilic, psikolojik olarak takımın devamlılığının fiziksel ve oyuncu kalitesinden daha önemli olduğunu ifade etti.

Takımda tecrübeli oyuncunun olmaması konusundaki eleştirilere yanıt veren Slaven Bilic, şunları kaydetti:

"Kadroda iyi oyuncularımız var. 9 aydır bu takımla devam ediyoruz. İstediğimiz oyuncuların tamamını aldırmamış olabiliriz. Transferin gerçekleşmesi için belli koşullar var. Bunlardan biri de mali konular. Genç ve zinde bir takımla işler iyi gittiğinde her zaman olumludur. Sezon çok uzundur. Bu dönemde en zoru sezon boyunca psikolojik olarak devamlılığı getirmek. Fiziksel ve oyuncu kalitesinden daha önemli olan psikoloji ve tecrübeyle avantaj yakalamak. Sezon içinde bulunduğunuz sorunlardan çabuk şekilde ayağa kalkabilirsiniz. Bu baskı altında daha önemli hale gelir."

Futbolda şiddeti önleme toplantısı

Futbolda şiddeti önleme toplantısında Emre Belözoğlu'nun önerilerde bulunmasını nasıl değerlendirdiği sorusunu yanıtlayan Bilic, "Toplantının niyeti güzel. 
Cumhurbaşkanı'nın ve devletin diğer yöneticilerinin konuyla ilgilenmesi, çözüm önerilerine ortak olması güzel. Futbolu seven hükümet ve devlet her zaman iyidir. Hırvatistan'da 4 sene boyunca futbola ilgi duyan devlet başkanı vardı ve gelişim kaydetti. Sonrasında ilgi duymayan biri gelince düşüş yaşadık. Emre'nin çok deneyimli bir oyuncu olarak bu çözüm önerilerine katkıda bulunmaya hakkı vardır" diye konuştu.